Na firemních sociálních sitích společnost zveřejnila, že má v úmyslu sjezdové lyžování v Bedřichově zachovat a investovat do skiareálu tak, aby mohl fungovat i v létě.
Sjezdovka vypadá jako velké staveniště. Uprostřed je bagr a hloubí brázdu pro rozvody na umělé zasněžování. „Vedení je dlouhé asi tři kilometry, ale roury měníme postupně každý rok,“ uvádí Procházka.
„Je to zhruba 14 dní, co začalo pořádně mrznout, přidalo se i přírodní sněžení. Takže podmínky se rapidně vylepšily a teď už fungují celé naše hory,“ láká Libor Knot.
„Víme, že přibližně 35 % emisí je ze zasněžování, 35 % příprava sjezdovek, 20 % je provoz lanovek a zbytek je většinou ve vytápění budov," vysvětluje profesorka Ulrika Pröbstlová-Haiderová.
Pokud se milovníci sněhu chystají na lyže do Krkonoš, měli by si nejdříve ověřit, že areál je v provozu. Kvůli oblevě totiž některá horská střediska uzavírají sjezdovky.
„Loni jsme měli cenu za kilowatthodinu asi 1,20 koruny. Letos jsme museli podepsat spot, to znamená, že nárůst je více než dvacetinásobný,“ říká Karel Klapač z Harusova kopce.
Mnoho firem se chystá navyšovat mzdy zaměstnanců, to ale může inflaci samotnou urychlit, píšou Hospodářské noviny. Další témata úterního českého tisku ve výběru z médií Radiožurnálu.
Měl to být týden, kdy budou rolby opět upravovat svahy v Lombardii. Jenže otevírání skiareálů pro veřejnost se nekoná. A to ani v regionu Benátsko, jak ještě před pár dny slibovala italská vláda.
Akce iniciativy Chcípl PES začala v 11.00. Krátce po začátku dorazili policisté. Jednoho z organizátorů Jakuba Olberta krátce zadrželi, po dohodě jej propustili.
K podání návrhu k Ústavnímu soudu se připojilo 19 senátorů, což je více, než zákon požaduje. S advokátní kanceláří, která návrh podala, se spojila i Asociace lanové dráhy.
Vláda se zabývala aktuální situací s šířením nemoci covid-19 v Česku. Na programu bylo také otevření lyžařských areálů, po kterém volá ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
Skiareály mohly v nové zimní sezoně zatím fungovat jen mezi 18. a 26. prosincem. Ztráta kvůli uzavření činí do 10. ledna podle Asociace horských středisek jednu až 1,2 miliardy korun.
Snížení mobility obyvatel je podle vicepremiéra jediný účinný nástroj, jak covidu částečně vzdorovat – po zavedení restrikcí se situace pokaždé začala lepšit.
Náhrady mají motivovat provozovatele, aby usměrnili chování lidí na horách i v době zavřených areálů. Podle velikosti areálu by měli provozovatelé moci čerpat až miliardu korun.
Zatímco na Slovensku a ve Švýcarsku areály sezonu zahájí, v Německu a na jihu Evropy budou zavřené minimálně do 7. ledna. Rakouská střediska se vzhledem k opatřením otevřou jen pro lokální lyžaře.
V červených a oranžových zónách musejí mít restaurace a kavárny zavřeno, v těch žlutých ale smí provozovatelé přes den otevřít, provoz je omezen do 18.00.
V Česku je podle Babiše jiná situace než v Rakousku, kde jsou zavřené hotely. „U nás jsou v rámci protiepidemického systému PES otevřené. Když tam lidi budou, chceme jim umožnit, aby lyžovali,“ uvedl.
23:52
Praha||Alžběta Švarcová|Společnost|Dvacet minut Radiožurnálu
Fronty na vleky by měly být dělené do koridorů, aby nevznikaly chumly. „Bude to chtít i odpovídající disciplínu ze strany zákazníků,“ říká ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.
Na Ještědu v Liberci lze zajistit dostatek vody k zasněžování skiareálu i v případě jeho plánovaného rozšíření. Musejí se ale vybudovat další dvě akumulační nádrže.
Za nehodu v lyžařském areálu Monínec u Příbrami může podle Drážní inspekce pravděpodobně obsluha lanovky. Začátkem února tam ze sedačky spadl malý chlapec a skončil v nemocnici. Policistům se nepodařilo získat žádné videozáznamy, které by nehodu zachytily. Proto se musí spoléhat na výpovědi svědků.
Na sjezdovce Beranova cesta na Ještědu se v neděli srazil lyžař se čtyřkolkou Horské služby České republiky. Ta jela na pomoc s transportem jiného pacienta, který byl v nepřístupném terénu. I přes zapnuté světelné i signalizační zařízení se 50letý lyžař nestačil čtyřkolce vyhnout.
Policisté a hasiči kvůli anonymnímu oznámení o uložení bomb v lyžařském areálu Ramzová na Jesenicku evakuovali 300 lidí. Areál prohledávali od rána do 14:00, žádnou bombu však nenašli. Museli zkontrolovat mimo jiné několik kilometrů sjezdovek a několik budov.
Vlekaři vystavili účet za uplynulou lyžařskou sezónu. Do zimy letos investovaly více než jednu miliardu korun, a to hlavně kvůli teplé zimě a častému zasněžování. I přes teplé počasí je ale Asociace horských středisek s průběhem lyžařské sezóny spokojená.
Ještě před pár dny chodili po krkonošském Harrachově turisté v krátkých rukávech. Dnes už raději oblékli zimní bundy a čepice, protože tam po ránu hodně mrzne. Tamní horská služba a také skiareál proto rychle dokončují přípravy na nadcházející lyžařskou sezonu.
První lyžařské areály už oznámily ceny na letošní zimní sezonu. Provozovatelé vleků budou v mnoha případech zdražovat. Jedním z prvních skiareálů, který informoval o nových cenách, je Špindlerův Mlýn. Letos tam bude lyžování o sto korun dražší než v minulé sezoně.