„Režim si je vědom toho, že i malé shromáždění může přerůst v masovou demonstraci. Chybí mu příznivci a pro udržení moci nezná jinou možnost než šíření strachu," vysvětluje Mahmúd Amiry-Moghaddam.
Případ mladé Íránky motivoval další ženy a dívky k vyjádření nesouhlasu se striktními pravidly. Vyšetření její smrti požadovali lidé i na demonstracích jinde ve světě, například v Londýně.
Rodinu Amíníové zadrželi a vyslýchali agenti íránské islámské republiky. Bratr Amíníové se s agenty střetl a byl zraněn. Rodina nakonec bez pasů odjela domů.
Její smrt vyvolala rozsáhlé protesty po celé zemi, nejprve za práva žen a poté proti celému vedení blízkovýchodní teokratické země. Po oznámení ocenění v parlamentu následoval bouřlivý potlesk.
Navzdory měsícům protestů proti přísným pravidlům je zahalování žen v Íránu pořád povinné. „Teď se v parlamentu projednává zpřísnění sankcí za porušování těchto zákonů,“ upozorňuje Tureček.
Je možné, že další protesty proti íránskému režimu přijdou znovu v září na výročí smrti Mahsy Amíníové. „Problémem těch minulých bylo, že je nikdo nevedl a lidé přestali chodit,“ říká Fatima Rahimi.
Nejméně „60 studentek bylo (v sobotu) otráveno v dívčí škole“ v provincii Chúzestán na jihozápadě Íránu, citovala tisková agentura IRIB nejmenovaný místní zdroj.
Ženy bez šátku budou identifikovány pomocí kamer, načež obdrží varovnou sms, která je bude informovat o důsledcích jejich chování. Opatření má za cíl „předcházet odporu proti hidžábovému zákonu“.
Íránské ženy si na veřejnosti musejí šátkem zakrývat vlasy a dekolt od islámské revoluce z roku 1979. Stále více žen však nosí odhalené vlasy od loňského úmrtí 22leté Íránky Mahsy Amíníové.
Video tančícího páru se na sociálních sítích začalo šířit ještě před tím, než snoubence zatkla policie. Oba mají bezmála milion sledujících na Instagramu. Teď byli odsouzeni na 10,5 roku do vězení.
„Případ Amíníové zasáhl Íránce tím, že šlo o mladou ženu, která byla v Teheránu jen jako turistka. Mnozí v ní viděli svou dceru či sestru,“ říká Jasmin Ramseyová z Centra pro lidská práva v Íránu.
Tento měsíc v Íránu popravili dva muže, kteří byli zadrženi během demonstrací. Jeden z mužů byl veřejně oběšen na stavebním jeřábu jako odstrašující příklad ostatním.
Ali Daeí, který je se 109 góly druhým nejlepším reprezentačním střelcem historie po Cristianu Ronaldovi, následky už pocítil, když úřady v prosinci zavřely zlatnictví a restauraci, které vlastní.
22letá Mahsá Amíníová zemřela po zadržení mravnostní policií za to, že nedbale nosila muslimský šátek. Její smrt dala do pohybu jedny z největších protestů proti islámskému režimu v Íránu.
Poprava Rahnavarda necelý měsíc poté, co údajně usmrtil dva členy bezpečnostních sil, ukazuje, s jakou rychlostí Írán nyní vykonává tresty smrti, uvedla agentura AP.
Advokát Moradchaníové na twitteru napsal, že původně byla odsouzena k 15 letům vězení, po odvolání jí byl trest snížen na tři roky. Neuvedl ale, z čeho byla obžalována.
Cílem této mise bude shromáždit a analyzovat fakta dokazující porušování lidských práv při protivládních demonstracích. Návrh předložily Německo a Island.
Protesty v Íránu pokračují už více než měsíc. „Nejsou to klasické protesty. V Íránu totiž nejde o žádná organizovaná shromáždění. Tam prostě jdete do ulic a čekáte, co se stane,“ popisuje uprchlík.
Protivládní demonstrace, které propukly po smrti Mahsy Amíníové, v Íránu trvají již osmým týdnem a podle agentury AP představují jednu z největších výzev íránského režimu od islámské revoluce.
Íránci v ulicích protestují od září, kdy v policejní vazbě zemřela Mahsá Amíníová, zatčená kvůli špatně nasazenému hidžábu. Velení íránské policie ve středu oznámilo, že bylo zahájeno vyšetřování.
Íránskému režimu se navzdory stále tvrdším opatřením nedaří zkrotit protesty, které trvají už sedm týdnů. Veřejné procesy mají sloužit jako odstrašující prostředky.