Írán popravil druhého vězně zadrženého při protestech. Údajně zabil dva členy bezpečnostních sil
#URGENT: Protester #MajidrezaRahnavard was publicly hanged for charges of moharebeh (enmity against god) in Mashhad this morning, per the judiciary's Mizan news agency. He was arrested 23 days ago and is the second protester to be executed in five days.#StopExecutionInIran pic.twitter.com/ZoAIeUlJjj
— Iran Human Rights (IHRNGO) (@IHRights) December 12, 2022
Írán v pondělí oznámil, že popravil druhého vězně zadrženého při demonstracích proti vládnoucímu režimu. Podle íránských médií odsouzený ubodal 17. listopadu ve městě Mašhad dva příslušníky bezpečnostních složek a čtyři další zranil. Popraven byl veřejně oběšením ze stavebního jeřábu jako odstrašující příklad ostatním. Popravu již odsoudila německá diplomacie, Evropská unie v pondělí rozhoduje o sankcích vůči Íránu.
Íránská agentura Mízán zveřejnila koláž fotek z popravy, na kterých odsouzený Madžíd Réza Rahnavard visí z jeřábu se svázanýma rukama a nohama a černým pytlem na hlavě.
Veřejná poprava Rahnavarda necelý měsíc poté, co údajně usmrtil dva členy bezpečnostních sil, ukazuje, s jakou rychlostí Írán nyní vykonává tresty smrti, které soudy vynesly nad lidmi zatčenými při demonstracích, uvedla agentura AP.
Státní televize odvysílala záběry, na nichž je údajně odsouzený muž zachycen, jak ubodá muže a z místa činu uteče. Zadržen byl ve chvíli, kdy se pokoušel opustit zemi, sdělily úřady.
V Íránu začala třídenní generální stávka. Připojili se k ní i majitelé obchodů včetně bývalé fotbalové hvězdy
Číst článek
Aktivisté uvedli, že při soudech za zavřenými dveřmi byla k smrti odsouzena již více než desítka protivládních demonstrantů. Od poloviny září, kdy protesty začaly, bylo podle lidskoprávní organizace monitorující demonstrace zabito nejméně 488 demonstrantů. Dalších 18 200 lidí úřady zadržely.
Protesty v Íránu vypukly v polovině září poté, co zemřela 22letá Íránka kurdského původu Mahsá Amíníová. Ta byla zadržena podle médií kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb – šátek, kterým si má muslimská žena zakrývat vlasy a dekolt a který ženy v Íránu musejí od islámské revoluce z roku 1979 nosit na veřejnosti.
Podle policie žena utrpěla infarkt, podle její rodiny a dalších zdrojů zemřela na následky policejní brutality.
Prvního člověka zadrženého při demonstracích popravil Írán ve čtvrtek. Nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) se sídlem v Norsku uvedla, že v Íránu bylo v tomto roce popraveno už více než 500 lidí. Je to výrazně víc než v roce 2021.
Přestože veřejné popravy nebyly v posledních letech v Íránu obvyklé, stejný způsob oběšení odsouzených z jeřábu byl použit během takzvané zelené revoluce v roce 2009. Popravení jsou přitom, co je jeřáb s oprátkou zvedá ze země, ještě naživu, a poté se pomalu udusí nebo se jim zlomí vaz.