Média v uplynulých dnech upozornila na nevyjasněné majetkové poměry ministra zdravotnictví. Posledním zjištěním je, že vinohradské nemocnici pronajímal vlastní budovu. Přišel si tím na miliony.
Arenberger pro server pronájem budovy potvrdil. Uvedl, že v předchozích pěti letech účtoval nemocnici měsíčně za pronájem 79,16 koruny za metr čtvereční.
Arenberger pochybení pro iROZHLAS.cz odmítl. Daňové přiznání je podle něj v pořádku. Seznamu řekl, že klinická hodnocení řešil v rámci vědecké činnosti v souladu s živnostenským oprávněním.
Návrh KSČM, aby novináři České televize a Českého rozhlasu zveřejňovali svůj majetek, dostal podporu ministerstva spravedlnosti. Česká pošta místo elektroaut nakoupí pro své zaměstnance elektrokola.
Žádost podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Vladimíra Řepky zajistí to, že nebude docházet k nepřiměřenému zásahu do práva na soukromí a práva na informační sebeurčení veřejných funkcionářů.
Komunální politici, včetně neuvolněných funkcionářů, musí dál podávat oznámení o majetkových poměrech. Ústavní soud ale zrušil současný rozsah nahlížení do centrálního registru oznámení.
Komunisté v návrhu nepočítají s novináři České tiskové kanceláře. Ta je přitom také veřejnoprávní. Podle komunistů tolik neovlivňuje život v České republice zejména z politické dimenze.
Novináři ČT a ČRo by v případě schválení novely měli podle dřívějšího Filipova vyjádření stejné povinnosti jako ostatní veřejní funkcionáři, na něž se zákon o střetu zájmů vztahuje.
Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD nepřiznal byt a dostal pokutu. Ta hrozí i jeho stranickému kolegovi a šéfovi diplomacie Tomáši Petříčkovi, který zapomněl do oznámení napsat garáž a sklep.
Současná vláda se v programovém prohlášení zavázala „tvrdě bojovat s korupcí“ ve všech oblastech. Jenže padesát vysoce postavených úředníků a dvě náměstkyně nepodávají majetková přiznání.
Až milion Poláků, kteří pracují ve veřejné sféře, bude zřejmě muset podávat majetková přiznání. Povinnost hlásit majetkové poměry se má podle návrhu zákona týkat i vedoucích plaveckých bazénů.
Starostové se možná dočkají zmírnění povinnosti předkládat majetkové přiznání. Premiér Andrej Babiš (ANO) je ochoten změny i přes negativní stanovisko vlády ještě probrat v Poslanecké sněmovně.
11 tisíc politiků nebo třeba úředníků nesplnilo svou povinnost a nepodalo na podzim mimořádné majetkové přiznání. Podle zákona je však žádný postih nečeká.
Nahlížet do majetku veřejných funkcionářů jen po předchozí zdůvodněné žádosti. Tím europoslanec Stanislav Polčák (STAN) vysvětluje stížnost k Ústavnímu soudu na zákon o střetu zájmů.
Novela zákona o střetu zájmů měla usnadnit kontrolu veřejných činitelů. Pokud by ale někdo chtěl nahlédnout do přiznání všech bezmála 33 tisíc lidí, jen podání žádosti by mu zabralo desítky hodin.
Příjmy v řádech stamilionů korun z podnikání i stovky korun za recenzi. Server iROZHLAS.cz prošel majetková přiznání všech členů Sobotkovy vlády za poslední čtyři roky.
Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš vložil akcie svého Agrofertu a SynBiolu do svěřeneckých fondů kvůli zákonu o střetu zájmů. Jak se s podobným problémem vypořádali nejen podnikatelé z Česka, ale i ze světa po vstupu do vrcholné politiky vám přinášíme v následujícím přehledu.
Předsedové sněmovních stran nemají se zveřejňováním příjmů a majetkových přiznání problém. Výzvu vicepremiéra Andreje Babiše z hnutí ANO ale většinou považují za zbytečnou, protože pravidelně podávají majetková přiznání.
Už při nástupu do funkce by měli politici a úředníci přiznávat svůj majetek. Počítá s tím novela zákona o střetu zájmů, kterou vypracoval ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD. Novinka by umožnila lépe porovnat, s čím politici do své funkce přišli a jestli si během mandátu neadekvátně nepolepšili.
Majetkové poměry kancléře prezidenta Vratislava Mynáře by měl odkrýt zákon. Návrh připravila poslankyně TOP 09 Věra Kovářová. Kvůli pochybnostem o původu majetku nemá podle Kovářové kancléř bezpečnostní prověrku, a je tak údajně pro stát bezpečnostní riziko.
Zprůhlednit a otevřít fungování pražského magistrátu - s tímto heslem do jeho vedení přicházela stávající koalice hnutí ANO, Trojkoalice a ČSSD. Zásady transparentnosti v případě vyplňování údajů o svých příjmech a majetku se ale mnozí nedrží.