„Myslí si, že je Machiavelli. Podle mě je to nepodařený Rasputin,“ říká odvolaná ředitelka Slovenské národní galerie Alexandra Kusá o tajemníkovi Lukáši Machalovi v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
„Není mi jasné, zda výběr nových členů rady proběhl způsobem, který je kromě jiného transparentní, otevřený a respektuje zásadu nediskriminace,“ napsala Jourová.
Slovenští umělci jsou ve stávkové pohotovosti. Přidávají se k ní desítky divadel, spolků, muzeí a dalších institucí. Protestují proti krokům ministryně kultury Martiny Šimkovičové.
„Neodbornost a nekompetentnost vedení kultury je dokazována každý den,“ říká pro Radiožurnál jeden z protestujících, člen činohry Slovenského národního divadla Jakub Rybárik.
„Mnozí jednoduše sklopí uši, jako se to stalo v roce 1969. Řeknou si, že jim to za to nestojí, a poddají se. Nese to znaky normalizace,“ konstatuje Michal Vašečka.
„Ficův Směr se jednoznačně posunul ke krajní pravici,“ říká v rozhovoru pro iROZHAS.cz a Radiožurnál bývalý dlouholetý politik a následně slovenský velvyslanec v Maďarsku i Česku Peter Weiss.
„Společnost se musí začít chovat víc samostatně,“ komentuje distributor a provozovatel kin Ivan Hronec v reakci na to, že slovenské ministerstvo kultury plánuje dohlížet na rozdělování peněz fondů.
Poté co ministryně kultury Martina Šimkovičová odvolala šéfa Slovenského národního divadla Mateje Drličku, rezignoval už druhý člen managementu. Nyní odchází ředitel opery.
Do ulic Bratislavy v úterý vyšlo podle organizátorů protestů na 18 tisíc lidí, kteří vyjádřili nesouhlas s kroky ministrů Martiny Šimkovičové a Borise Suska.
Slovenský telerozhlas změnil jméno, spolu s tím ale nastoupil i nový dočasný generální ředitel. Změny odstartovaly i ve vysílání, když vedení zasáhlo do reportáže o ministrovi životního prostředí.
Organizátoři s odvoláním na informace policie uvedli, že na demonstraci přišlo 9000 lidí. Dav došel sídlu ministerstva kultury v centru slovenské metropole.
Český ministr kultury o sobě vcelku umí dát vědět, a to nejen hravě nestandardními dřevěnými motýlky. Ale kam se s prominutím „hrabe“ na svou slovenskou kolegyni!
„Tímto úkonem ministryně Šimkovičová chce ovládnout Slovenské národní divadlo, protože jí vadí naše svoboda a že skrze naši tvorbu otevřeně říkáme, co si myslíme,“ řekl odvolaný ředitel divadla.
Matej Drlička končí v čele Slovenského národního divadla, v úterý ho odvolala ministryně kultury Martina Šimkovičová. Drlička končí ve funkci již podruhé, poprvé ji zastával v letech 2021 až 2022.
Podle návrhu zákona by měla současný veřejnoprávní Rozhlas a televizi Slovenska nahradit Slovenská televize a rozhlas. Podle opozice chce vláda médium ovládnout, ta ale tvrdí, že jí jde o objektivitu.
Když se Slovenská národní strana dostala po loňských volbách znovu do parlamentu, dosáhla jen 5,6 procenta hlasů. Pro jejího šéfa Andreje Danka to byl ale i tak velký úspěch.
Andrej Danko není vůbec spokojený. Nelíbí se mu počet ministerstev SNS i to, že není předsedou parlamentu. Snaží se proto částečně vyvázat z povinností v domácí politice.
Vládní koalice má ve sněmovně dostatek hlasů k tomu, aby zákon prosadila a rovněž prolomila případné veto hlavy státu. Platit bude hned po zveřejnění ve Sbírce zákonů.
Slovenské ministerstvo kultury pracuje na úpravě návrhu nového zákona o RTVS. Původní předloha počítala například s výměnou nynějšího vedení, se silnějším vlivem státu nebo se zřízením nové rady.
Přes 600 zaměstnanců a spolupracovníků slovenské RTVS se už první den podepsalo pod prohlášení, které žádá stažení kontroverzního návrhu zákona ministryně kultury Martiny Šimkovičové.
Návrh ministerstva kultury ohledně RTVS počítá mimo jiné s výměnou vedení, silnějším vlivem státu na instituci nebo se zřízením nové rady pro dohled nad jejím programem.
Předložený návrh zákona počítá se vznikem nové instituce i možností snadno odvolat současného generálního ředitele Ľuboše Machaje. Opozice varuje, že de facto vznikne státní médium.
Opoziční Progresivní Slovensko a Svoboda a Solidarita návrh na odvolání Šimkovičové zdůvodnily tím, že je nekompetentní. Poslanci vládních stran ale jejich o svolání sněmovny z ignorovali.
Opoziční hnutí Progresivní Slovensko (PS) a strana Sloboda a Solidarita (SaS) tvrdí, že Šimkovičová je nekompetentní a chce politicky ovládnout nezávislé kulturní instituce.
Šimkovičové se podařilo otevřít celospolečenskou diskusi o tom, co všechno kultura je. A svým přístupem dala i ona sama negativní příklad toho, jak řízení ministerstva kultury vypadat nemá.