Dienstbier, Schwarzenberg, Vášáryová. Ministr Petříček ocenil porevoluční osobnosti diplomacie

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pondělí vyznamenal dvanáct osobností medailí Za zásluhy o diplomacii. Devět lidí bylo oceněno za rozvoj polistopadové diplomacie a zahraniční politiky. Další tři získali medaili za přínos k česko-německým vztahům. Sedm oceněných bylo vyznamenáno in memoriam.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček. | Foto: Gregor Fischer/dpa | Zdroj: Profimedia

Petříček uvedl, že zásluhou porevoluční diplomacie je Česko nyní suverénní, prosperující zemí obklopenou přátelskými státy.

„Naše jednoznačné politické, bezpečnostní, ekonomické, civilizační zakotvení ve svobodném, rozvinutém a prosperujícím západě je nejcennějším dědictvím porevolučních let. A tohoto úspěchu by nebylo dosaženo bez obětavé práce těch, které dnes vyznamenáváme,“ řekl v pondělí Petříček.

Oceněné označil za inspirací i pro budoucí činnost české diplomacie. Ministr také kritizoval snahy o zpochybňování úspěchů posledních 30 let.

Za rozvoj polistopadové diplomacie byli vedle prvního porevolučního ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera staršího vyznamenáni slovenská diplomatka a herečka Magda Vášáryová a sedm československých a českých polistopadových velvyslanců, mezi nimi dlouholetý velvyslanec v Německu a v Rakousku Jiří Gruša, který byl také oceněn in memoriam.

DOKUMENT: Projev herečky a bývalé političky Magdy Vášáryové na konferenci k výročí 30 letům svobody

Číst článek

Vášáryová ČTK a České televizi řekla, že si ocenění váží. Uvedla, že při příchodu na ministerstvo zahraničí v únoru 1990 panovalo ještě v československé diplomacii nepřátelské ovzduší k novému režimu, nyní je ale situace na českém i slovenském ministerstvu zahraničí zcela odlišná. „Jsem ráda, že ministerstva zahraničních věcí, jak české, tak slovenské, i silou svých diplomatů a jejich kvalitou drží jasnou linii naší zahraniční politiky,“ řekla.

Za přínos k česko-německým vztahům dostal medaili i někdejší německý ministr zahraničních věcí Klaus Kinkel, jenž se podílel na vytvoření Česko-německé deklarace, která v 90. letech výrazně přispěla ke zlepšení vzájemných vztahů obou zemí. Vedle něj byli oceněni také Felix Kolmer a Tomáš Kosta, přeživší z nacistických koncentračních táborů, kteří se angažovali v procesu smíření mezi Čechy a Němci.

Česko-německá deklarace slaví 15 let. Usmířila státy a napomohla spolupráci

Číst článek

Medaili Za zásluhy o diplomacii převzali také bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) a bývalý český velvyslanec při NATO Karel Kovanda, kteří byli vyznamenáni už v březnu, tehdy ale nemohli ocenění převzít. Oba dostali medaili společně s dalšími osobnostmi, které přispěly k českému vstupu do aliance. Kovanda řekl, že z bezpečnostního hlediska neexistuje pro Česko alternativa k členství v NATO.

Medaile Za zásluhy o diplomacii byla vytvořena na konci loňského roku. Ocenění je určeno pro osobnosti, které významně přispěly k rozvoji vztahů mezi Českem a jinými státy. Poprvé ministerstvo vyznamenalo medailí 14 osobností letos v březnu u příležitosti 20. výročí českého vstupu do Severoatlantické aliance.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme