Až 40 procent lidí se cíleně vyhýbá zpravodajství, vyplývá z Digital News Report, kterou sestavuje Reuters. Informace získávají častěji třeba přes sociální sítě.
Podíl mladých Britů, kteří pravidelně sledují televizní vysílání, loni poprvé klesl pod 50 procent. Daří se naopak rozhlasu a videoobsahu na sociálních sítích YouTube a TikTok.
Převzetí podílu a manažerské změny se uskutečnily podle Čermáka po korektní vzájemné dohodě obou stran. „S jediným vlastníkem je jednodušší řízení,“ řekl Čermák.
Velké televize i vydavatelství médií na Slovensku ovládají finanční skupiny, pro které je výhodné mít dobré vztahy s vládou. Snaží se tak předcházet tomu, že utrpí jejich jiný a větší byznys.
Od placení koncesionářských poplatků již upustilo sedmnáct z 27 členských států EU. Média jsou tak placena státem, patří mezi ně například Finsko. Později by se mohlo přidat i Polsko nebo Německo.
Ženy a muži prožívají svoje novinářské kariéry jinak, vyplývá z šetření mezi několika stovkami lidí z českých redakcí, které probíhalo od října do prosince loňského roku.
Cíl Českého rozhlasu a dalších zakladatelů sdružení je hájit práva vydavatelů vůči uživatelům jejich obsahu, mezi které patří zejména velké technologické platformy, vyhledávače, sociální sítě a další.