„Oni věděli, kdy to začne, takže od konce roku 2021 začali čistit veřejný prostor. Ještě se nezavíralo, ale většina organizací Memorialu byla zlikvidována,“ říká v rozhovoru Oleg Orlov.
Odpůrci režimu běloruského autoritářského vůdce Lukašenka míní, že Západ měl dostat z vězení například nositele Nobelovy ceny za mír Alese Bjaljackého či jednu z tváří opozice Maryju Kalesnikavovou.
Podle vyšetřovatelů z ruské tajné služby FSB si žák deváté třídy dopisoval s legií Svoboda Ruska, která bojuje po boku ukrajinských sil proti režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.
Orlov ve čtvrtek před soudem zopakoval svou kritiku války Ruska proti Ukrajině a trval na tom, že je skutečným vlastencem, napsala agentura Reuters s odvoláním na zprávu Memorialu ze sociálních sítí.
„Teď je třeba mluvit pro Ukrajinu. Ale ne kvůli tomu co se děje v Rusku, protože ruská občanská společnost je téměř rozprášená. Jak politická opozice, tak nezávislá média,“ říká Makarov.
„Na to jaké tresty těm lidem reálně hrozí za každý protest, tak je to úctyhodné. Mě osobně to naplňuje nadějí,“ vysvětluje ředitel pražské pobočky lidskoprávní organizace Memorial Štěpán Černoušek.
„Sociální služby jsou touto rodinou posedlé. Je to čistě z politických důvodů. Problémy rodiny začaly až poté, co dívka nakreslila protiválečný obrázek,“ řekl právník odsouzeného Alexeje Moskaljova.
Ruské úřady viní spolupracovníky organizace z rehabilitace nacismu. Organizace se zabývala výzkumem politických represí v někdejším Sovětském svazu a současném Rusku.
Podle předsedkyně Nobelova výboru Berity Reissové-Andersenové laureáti „podporovali právo na kritiku moci a ochranu základních práv občanů“ a mají podobné cíle i způsob aktivity.
Memorial zastřešuje několik sesterských organizací včetně Lidskoprávního centra Memorial, které se zaměřuje na porušování lidských práv v současném Rusku.
Ve vile pod pražským parkem Ladronka bude po roce opět živo. Rezidenci předsedkyně Poslanecké sněmovny bude využívat ruská lidskoprávní organizace Memorial.
Kolik Rusů nebo i Bělorusů požádalo v Česku o humanitární víza, je podle tiskového odboru ministerstva zahraničních věcí tajná informace. „Z bezpečnostních důvodů žádná čísla neuvádíme.“
3:24
Moskva||Ivana Milenkovičová|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Organizace Memorial v těchto dnech pořádá komentované prohlídky výstavy skoro každý den. Dokud to ještě jde. Na konci prosince totiž ruské soudy rozhodly o její likvidaci.
Mezinárodní Memorial, o jehož rozpuštění rozhodl v úterý ruský nejvyšší soud, mapuje zločiny sovětského komunistického režimu a porušování lidských práv v současném Rusku.
Historik Eduard Stehlík považuje rozhodnutí za skandální, náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Ondřej Matějka za špatnou zprávu, která zcela jasně vypovídá o směřování Ruska.
Mezinárodní Memorial je známý odhalováním zločinů komunismu. Soud úterní rozhodnutí odůvodnil porušením zákona o zahraničních agentech. Podle právní zástupkyně se organizace odvolá.
Moskevský soud bude v pondělí projednávat další žalobu proti prominentní lidskoprávní organizaci Memorial. Proč se úřady snaží hnutí zlikvidovat? A co proces prozrazuje o povaze ruské státní moci?
Jako důvod prokuratura uvedla, že organizace soustavně porušuje zákon o takzvaných „zahraničních agentech“. Uskupení označilo postup úřadů za nezákonný a chce se proti němu odvolat.
Autoři zprávy vyzvali ruskou vládu, aby využila svého vlivu na syrský režim, aby ukončil „svévolné zadržování, mučení, ponižující zacházení ve věznicích, zabíjení a vynucená mizení“ lidí.
Představa odlehlých, nehostinných končin ruské Sibiře a temných tajemství, která skrývá od dob sovětské éry, Štěpána Černouška odjakživa přitahovala. „Téma gulagu si mě našlo samo,“ shrnuje.
Plakát velebí službu v boji proti ukrajinským nacionalistům během 2. světové války. Nezmiňuje se už o tom, že Jedunovova kariéra žačala v čece už v roce 1919 a skončila až v roce 1953.
Zapálené auto, vypálená kancelář i lidé, po nichž se slehla zem. "Poslední kapkou bylo Kadyrovovo zařazení na sankční seznam USA. Ochránci lidských práv ho prý v zahraničí neustále pomlouvají."
Cílem útoku bylo vypudit pracovníky Memorialu ze sousedního Čečenska, jehož tajní agenti v Ingušsku volně operují, prohlásil člen vedení Memorialu Oleg Orlov.
Ruské soudy se budou zabývat mezinárodní organizací Memorial. Jedna z nejstarších lidsko-právních organizací v zemi dokumentuje zločiny komunismu a případy politického pronásledování. Ministerstvo spravedlnosti ji ale zařadilo na seznam takzvaných zahraničních agentů.
Běh na 1500 metrů, hlavní závod atletického Memoriálu Josefa Odložila, vyhrál v Praze na Julisce v čase 3:32,85 Alsadik Michu z Bahrajnu. Jakub Holuša po nevýrazném začátku sezony zaběhl solidní čas 3:35,15 a skončil druhý.
Ruský Nejvyšší soud se bude zabývat návrhem na zákaz organizace Memorial, jedné z nejstarších a nejznámějších institucí, která se v Rusku zabývá lidskými právy, oběťmi perzekucí a stalinskými zločiny. Memorialu se zastala předsedkyně Moskevské Helsinské skupiny Ljudmila Alexejevová, která snahy o likvidaci organizace označila za skandál mezinárodního rozsahu.