Organizace Memorial se proti rozsudku o zrušení odvolá. Pokud neuspěje, archiv převezmou pobočky
Ruská nevládní organizace Memorial stále nevzdává svůj boj s úřady. Chystá odvolání proti rozsudkům, které nařídily její rozpuštění. To ruské soudy zdůvodnily porušováním zákona o takzvaných zahraničních agentech. Rozsudky ale nejsou pravomocné, a tak známá organizace zatím dál ukazuje Rusům temné kapitoly jejich historie. V případě definitivního rozpuštění spoléhá na to, že její archiv převezmou sesterské organizace v regionech.
Spíš než sváteční šaty jsou to cáry látky, které sotva drží pohromadě nespočet záplat.
Vybledlá a děravá večerní róba kdysi patřila Valentině Antonovové, pracovnici moskevské Treťjakovské galerie. Měla ji na sobě v divadle v říjnu 1938, když si pro ni přímo tam přišla sovětská tajná policie.
Ruská organizace Memorial se nevzdává, proti rozsudku o zrušení se chce odvolat. Více si poslechněte v reportáži zpravodajky Českého rozhlasu v Rusku Ivany Milenkovičové
„Po dobu jednoho roku ji vyšetřovali a za neochotu spolupracovat, vůbec k ničemu se nepřiznala, neměla právo, aby jí z domova předali jakékoliv jiné oblečení. Tyto šaty se tak na ní doslova rozpadaly,“ vysvětluje Radiožurnálu kurátorka výstavy s názvem Materiál Aljona Kozlovová.
Šaty, které s ní prošly nechvalně proslulou Lubjankou a dalšími dvěma moskevskými věznicemi, si schovávala až do své smrti v roce 1993. Její rodina je pak předala organizaci Memorial, která přes 30 let mapuje politické represe.
Veřejnosti se teď rozhodla přiblížit osudy žen, které tvořily nemalou část vězňů gulagu. „Přibližně, pokud se bavíme o 30. letech, to bylo mezi osmi až deseti procenty. Během války a po ní pak toto procento narostlo až na dvacet pět,“ dodává Kozlovová.
Odvolání k evropskému soudu
Organizace Memorial v těchto dnech pořádá komentované prohlídky výstavy skoro každý den. Dokud to ještě jde. Na konci prosince totiž ruské soudy rozhodly o likvidaci její mezinárodní centrály i lidskoprávního křídla.
‚Vytváří falešný obraz SSSR.‘ Ruský nejvyšší soud rozhodl o zrušení organizace Mezinárodní Memorial
Číst článek
Verdikty ale zatím nejsou pravomocné. Memorial tak hraje o čas. Odvolání může podat do konce měsíce. Předseda jeho správní rady Jan Račinskij říká, že pokud budou rozhodnutí znovu likvidační, přijde na řadu uplatnění předběžného opatření Evropského soudu pro lidská práva.
Ten už Rusku nařídil, aby pozastavilo proces rozpuštění Memorialu do doby, dokud soud ve Štrasburku neprojedná stížnost na samotný zákon o zahraničních agentech.
„Tak či onak, podle všeho proces likvidace bude trvat několik měsíců, kdy se budeme muset vypořádat se zaměstnanci a s veškerým majetkem,“ říká Račinskij.
Archiv do regionů
Příliš důvodů k optimismu totiž Memorialu nedává fakt, že Rusko má od předloňska reformovanou ústavu. A vyhrazuje si v ní možnost nadřadit své zájmy mezinárodnímu právu, pokud uzná za vhodné.
Příběh hnutí, jež se znelíbilo Kremlu. Memorial 30 let odhaloval ruskou historii, teď za to stojí před soudem
Číst článek
Memorial ale vznikal na sklonku 80. let živelně, spíš jako hnutí, a nezávisle na mezinárodní centrále existuje řada sesterských organizací v ruských regionech a ty v hledáčku prokuratury zatím nejsou.
„Zatím se spoléháme na naše kolegy v regionech a Moskvě i v zahraničí a budeme pokračovat v práci tímto způsobem. Protože pro nás je naprosto zásadní zachovat značku, název, který je spojený s těmito tématy. Pro nás jsou historie a ochrana práv neoddělitelné věci,“ dodává Račinskij.
Variantu, že by Memorial musel veškeré aktivity a celý archiv přesunout do ciziny, si Račinskij vůbec nepřipouští.
Dokumenty, osobní věci, fotografie a mnohé další předměty organizaci často předali sami bývalí vězni gulagu nebo jejich potomci. Podle něj je tak archiv památníkem národní tragédie, a dokud to jenom půjde, musí zůstat v Rusku.