S odchodem Angely Merkelové končí jedna éra nejen pro Německo, ale celou Evropu. K řešení řady hlubokých krizí přispěla právě politička přezdívaná „Mutti“. Odchází za potlesku podporovatelů i kritiků.
Německým vicekancléřem a ministrem financí se stane dosavadní primátor Hamburku Olaf Scholz, šéfem diplomacie zase nynější ministr spravedlnosti Heiko Maas.
Časový rámec britského odchodu z Evropské unie zůstává podle Londýna beze změny. Německou kancléřku Angelu Merkelovou a šéfa Evropské komise Jean Claude Junckera o tom ujistila britská premiérka Theresa Mayová .
Na pozvání německé kancléřky Angely Merkelové dnes do Berlína přiletěl řecký premiér Alexis Tsipras. Cílem narychlo domluvené návštěvy bylo zlepšit vztahy mezi oběma zeměmi, které jsou kvůli řecké dluhové krizi velmi napjaté. Tsipras kancléřce mimo jiné předložil seznam reforem řeckého hospodářství.
Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala Japonsko, aby čelilo své válečné minulosti. Řekla to na začátku své dvoudenní návštěvy ostrovní země. Japonsko často kritizují jeho sousedé za to, že dostatečně neuznává krutosti druhé světové války. Podle Merkelové by urovnání vztahů se sousedy nemělo vzejít z mezinárodní diplomacie, ale hlavně z japonské společnosti.
Pietních akcí, které se konají na počest obětí teroristického útoku na týdeník Charlie Hebdo, se zúčastní také ukrajinský prezident Petro Porošenko. V Paříži se má sejít i s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, aby jednali o krizi na Ukrajině. O narůstající tendenci bojů v zemi včera kancléřka telefonicky mluvila s ruským prezidentem Vladimírem Putinem.
O složení příští spolkové vlády rozhodnou Němci za necelé dva týdny - 22. září. Příznivci CDU se sešli v hokejové hale v Düsseldorfu, v předvolební kampani sází na popularitu své předsedkyně Angely Merkelové. Strana SPD letos slaví 150 let. Za každou cenu nechce opět skončit v opozici. Za nerozhodnutými voliči míří její kampaň ode dveří ke dveřím.
Německá kancléřka Angela Merkelová se večer v Londýně pokusí odvrátit další unijní diplomatický debakl. Její hostitel, premiér David Cameron, chce, aby 'sedmadvacítka' více šetřila a seškrtala svůj rozpočet na další období. Názory obou státníků se rozcházejí také ohledně dalšího směřování Evropské unie.