Záchranný program oslabuje ekonomiku Řecka, stěžoval si Tsipras Merkelové
Na pozvání německé kancléřky Angely Merkelové dnes do Berlína přiletěl řecký premiér Alexis Tsipras. Cílem narychlo domluvené návštěvy bylo zlepšit vztahy mezi oběma zeměmi, které jsou kvůli řecké dluhové krizi velmi napjaté. Tsipras kancléřce mimo jiné předložil seznam reforem řeckého hospodářství.
Jde například o zvýšení daní nebo amnestii pro daňové podvodníky, kteří splatí dluhy do určité lhůty. Na seznamu je také částečná privatizace regionálních letišť. Jde o velký ústupek, Tsiprasova vláda totiž hned po nástupu do funkce zastavila veškeré privatizace.
Merkelová zopakovala, že Řecko musí přijmout takové reformy, aby bylo schopné splácet dluhy, a naplnit je. Tsipras souhlasil, zkritizoval ale stávající záchranný program, který podle něj řeckou ekonomiku pouze oslabuje.
O schůzce Merkelové a Tsiprase informoval zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Polák
Oba politici se shodli, že je potřeba vzrušenou atmosféru uklidnit a vrátit diskuzi na věcnou rovinu.
Německá kancléřka prý řeckému premiérovi naslouchala. Upozornila ale, že zastupuje pouze jedinou z unijních zemí, a nemůže proto Řecku nic slíbit.
Eurozóna koncem února souhlasila se čtyřměsíčním prodloužením záchranného programu pro Řecko. Výplatu zbývajících 7,2 miliard eur ale pozastavila právě do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Ta peníze potřebuje, aby odvrátila platební neschopnost země.
Průzkumy ukazují, že Němcům dochází s Řeckem trpělivost. Bez předloženého seznamu reforem odmítá řada koaličních poslanců v Bundestagu odhlasovat další finanční pomoc.
Atény si zase oficiálně stěžovaly na německého ministra financí Wolfganga Schäubleho kvůli údajným urážkám jeho řeckého kolegy Janise Varufakise. Toho pak rozebírají německá média kvůli jeho prostředníčku, který údajně před dvěma lety zdvihl směrem k Německu.
Řecko také požaduje po Německu válečné reparace, objevily se plány na konfiskaci německého majetku v Řecku. Řekové se podle Tsiprase snaží získat především morální zadostiučinění.
Řekové prý chápou, že jsou reformy nutné
Podle průzkumu, který dnes uveřejnil řecký deník Parapolitika, dává většina Řeků přednost euru před návratem k domácí drachmě. A levicová Syriza zatím ani po vstupu do vlády neztrácí podporu voličů.
Řecký premiér Alexis Tsipras dorazil na první oficiální návštěvu Berlína. Nálady v Řecku přiblížila spolupracovnice ČRo Soňa Dorňáková Stamu
„Lidé jsou spokojení s tím, že vláda chce reformy, ale reformy, které nepůjdou na úkor těch nejchudších. A že k tomu dělá první kroky, chce postihnout daňové úniky těch nejbohatších,“ vysvětluje spolupracovnice Českého rozhlasu Soňa Dorňáková Stamu.
Jednou z příčin řecké krize byla skutečnost, že stát vydával obrovské částky na platy státních zaměstnanců a na penze. Řekové teď prý ale vědí, že bez reforem ve státním sektoru to nepůjde.
„Oni si uvědomují, že jsou reformy nutné, a je jim právě velice sympatické, že poprvé od začátku krize řecký premiér dokázal jednu věc, kterou nedokázaly předcházející vlády – že reformy bude psát řecká vláda a ne že budou přicházet diktované z Evropy,“ dodává Dorňáková Stamu.