Úkaz by měl být znatelný už po 5.45, kdy Měsíc nízko nad západním obzorem bude vypadat z levého okraje nezvykle tmavší díky sílícímu jevu polostínového zatmění. Částečné zatmění začíná v 6.09.
Od radiačně odolného počítače přes technologický demonstrátor, jaké přístroje si přivezl modul Blue Ghost v rámci mise na Měsíc uvedl pro Radiožurnál odborník na kosmonautiku Dušan Majer.
Modul o výšce zhruba dvou metrů a šířce tří na povrch Měsíce dosedl v 9.35 středoevropského času v oblasti nazývané „Mare Crisium“, což je pánev o průměru přibližně 500 kilometrů.
Na noční obloze bude v sobotu možné pozorovat neobvyklý zákryt Saturnu Měsícem. Úkaz lidé uvidí i bez dalekohledu. Další zákryt Saturnu, který bude vidět z Česka, se uskuteční 9. prosince 2036.
V průběhu 57 dní, od 29. září do 25. listopadu, bude naše planeta gravitací přitahovat prolétající asteroid, který se potom vrátí na svou normální dráhu kolem Slunce.
Charakteristické brázdy, které křižují povrch Ganymedu, byly dlouho považovány za pozůstatky několika soustředných prstenců, které způsobil právě dopad gigantického asteroidu.
Čínská lunární sonda, která nese vzorky z odvrácené strany Měsíce, se vrátila na Zemi. Asi dva kilogramy hornin pocházejí z kráteru, který vznikl před zhruba čtyřmi miliardami let.
Návrat vzorků sledují vědci v naději, že tyto vzorky pomohou odpovědět na otázky ohledně původu Sluneční soustavy anebo pomohou lépe pochopit, jak vznikl Měsíc jako přirozená družice Země.
Číňané chtějí dopravit z Měsíce asi dva kilogramy vzorků. Jejich analýza by podle čínských vědců měla poskytnout detailnější informace o historii Měsíce, Země a sluneční soustavy.
Vesmírná výprava, kterou začal miliardář plánovat v roce 2018, se podle původního plánu měla uskutečnit do konce loňského roku na palubě rakety Starship vyvíjené společností SpaceX Elona Muska.
Mise Čchang-e 6 odebere z Měsíce asi dva kilogramy vzorků. Jejich analýza by podle čínských vědců měla poskytnout detailnější informace o historii Měsíce, Země a sluneční soustavy.
„Představte si, že by celý svět nesynchronizoval čas – nakolik chaotické by to bylo a jak náročné by byly každodenní aktivity,“ řekl Reuters nejmenovaný úředník OSTP.
Díky sobotní silné erupci na Slunci by v neděli večer a v noci mohla být vidět i z Česka polární záře, která je v nižších zeměpisných šířkách vzácná, míní vědci.
Japonsko se 19. ledna stalo pátou zemí, která dokázala své zařízení dopravit na přirozenou oběžnici Země. Přistání se zdařilo s odchylkou 55 metrů od vytyčeného cíle.
„Víme, že je modul v pořádku, ale nedokážeme říct, jestli je schopen plnit všechny funkce,“ říká Jan Spratek, popularizátor kosmonautiky z pražské Hvězdárny a planetária.
„Po vyřešení problémů s komunikací operátoři potvrdili, že Odysseus je ve vzpřímené poloze a začal posílat data. Nyní pracujeme na odeslání prvních obrázků z lunárního povrchu,“ uvedla firma.
Americký vesmírný modul Odysseus odstartoval na raketě Falcon 9 na Měsíc. Pokud bude mise pokračovat úspěšně, na měsíční povrch dosedne ve čtvrtek 22. února.
Americké společnosti SpaceX a Intuitive Machines kvůli technickým potížím odložily start mise IM-1, která měla zamířit k Měsíci s vědeckým nákladem. O start se pokusí znovu ve čtvrtek ráno.