Co s tím? Chtělo to reformy, ale bez politických změn to možné nebylo. K tomu historik Jan Křen trefně poznamenává: „Pokud šlo o řešení problémů, husákovské vedení bylo v pasti“.
Přesně před 35 lety vystoupil tehdejší šéf komunistů Jakeš s projevem v Červeném Hrádku. Původně tajný proslov unikl na veřejnost a některé jeho části, zejména věta o „kůlu v plotě“, poté zlidověly.
„Vznikly a fungovaly pouze na základě stranického rozhodnutí komunistické strany až do jejich zrušení v prosinci 1989. Základem demokratického státu je, že ten má v rukou ozbrojené složky. “
Redakci iROZHLAS.cz to sdělil advokát pozůstalých Lubomír Müller. Obvinění je za zvlášť závažný zločin zneužití pravomoci úřední osoby, za což hrozí trest odnětí svobody až na 10 let.
Smrtí komunistického exministra vnitra Vratislava Vajnara definitivně skončila možnost vyřknout rozsudek nad představiteli bývalého režimu za zločiny na československých hranicích.
V výsledek Babišovi nejde. Jeho cílem je kout před komunálními volbami emoce voličů, dokud jsou žhavé. A aby se rozžhavily do běla, o to se už od jara stará šéf hnutí ANO se svým obytňákem osobně.
Gorbačov chtěl systém reformovat a demokratizovat. Asi mu úplně nedocházelo, že se nelze zbavit skvrn bez narušení podstaty látky. Zároveň se ale nepouštěl do boje s větrnými mlýny.
Z jednačtyřicetileté historie komunistické totality je známo jen minimum případů, kdy se nejvyšší funkcionáři veřejně věnovali sféře lehkých múz. V centru jednoho z nich ale stála Hana Zagorová.
Redakce iROZHLAS.cz připomíná příběhy tří mužů, kteří za svůj pokus o přechod hranice ve dvou případech zaplatili životem, v jednom trvalou invaliditou.
Ústavní soud zrušil rozhodnutí Městského státního zastupitelství v Praze, které musí rozhodovat znovu. Reagoval na podnět šesti lidí z Německa – jde o zraněné a pozůstalé po zabitých na hranicích.
Dlužno dodat, že vzpomínky pamětníků jsou jistě důležitými částmi mozaiky, ale lidská paměť má své limity. Což souvisí třeba i s „vytěsňováním“ toho, na co už vzpomínat nechceme nebo nemůžeme.
V květnu skončilo stíhání Vratislava Vajnara a Lubomíra Štrougala. Pokračování by bylo podle žalobce kvůli jejich zdraví „velmi problematické, ne-li iluzorní“. Celé rozhodnutí najdete v článku.
Policisté Jakeše a další komunistické pohlaváry stíhali za zneužití pravomoci, a to v souvislosti s používáním střelných zbraní na československých hranicích.
Zemřel komunistický politik Miloš Jakeš, jeden ze symbolů komunistického režimu a normalizace 80. let. Jak na prominentní osoby represivního komunistického režimu vzpomínat?
Město Pečky na Kolínsku odebralo čestné občanství někdejšímu generálnímu tajemníkovi Ústředního výboru Komunistické strany Československa Miloši Jakešovi.
Komunistická strana vládla v zemi od únorového puče v roce 1948. Vedoucí úlohu ve společnosti si pojistila i v Ústavě. K pádu totalitního režimu vedla neudržitelná hospodářská situace a změny v SSSR.
Dokumentarista Pavel Křemen přivezl letos na festival do Jihlavy portrét bývalého generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše. Film je nyní k vidění také v rámci cyklu Česká radost v českých kinech.
Jakeš za svůj životní úspěch považuje vybudování socialismu. „Za největší úspěch považuji to, že se tady podařilo socialismus vybudovat. To, že byl poražen, je druhá věc,“ řekl Jakeš.