„Teď se to zhoršilo. Rusové po nás začali víc střílet a útočí i leteckými bombami. Na ulici se často vůbec nedá vyjít,“ říká obyvatelka Chersonu pro Radiožurnál.
Zpátky na Blízký východ přiváželi nejen pepř, ale i slova z místního jazyka, která si našla cestu až do hebrejské bible. Město Kóčín je dnes ale spíš turistickým centrem než domovem židů.
Zatím není jasné, jak by mělo pravidlo pro modlení pilotů za letu vypadat, ani kdy by mělo být zavedeno. O takové možnosti totiž minulý měsíc hovořil pouze na sociální síti manažer Turkish Airlines.
Své poselství papež František zahájil obvyklými slovy: „Drahé sestry a drazí bratři, Ježíš Kristus vstal z mrtvých“. Věřící a národy vyzval, aby začali mezi sebou budovat větší důvěru.
„Mé myšlenky jsou s matkami ukrajinských i ruských vojáků padlých ve válce, jsou to matky mrtvých dětí, pomodleme se za tyto matky,“ řekl papež František.
Lidé se pomodlili za oběti války, za vytrvalost v solidaritě s Ukrajinou a za spravedlivý mír pro Ukrajinu. Následně se účastníci společně přesunuli k velvyslanectví Ruské federace.
Od své rezignace žil ve Vatikánu, kde po odchodu z papežského stolce zasvětil život modlitbám a meditaci. Hlavou katolické církve byl od roku 2005 do roku 2013.
Kolínské mešity budou muset žádat o zvláštní povolení k volání muezzinů, které se v dnešní době většinou odehrává prostřednictvím reprodukovaných záznamů. Iniciativa je zatím zamýšlena na dva roky.
Papež František pronesl pravidelnou nedělní modlitbu Angelus, při které se vyjádřil k některým chmurným událostem na světě. Promluvil o záplavách v západní Evropě a nepokojích na Kubě a v Africe.
„Modlím se za mrtvé a za zraněné a za všechny, kteří museli opustit své těžce poničené domovy,“ řekl po tornádu na jižní Moravě papež František v pravidelné nedělní modlitbě Angelus.
„Jaká ukrutnost zasáhla tuto zemi, která je kolébkou lidské civilizace,“ uvedl papež. „Není nám dovoleno vést válku ve jménu Boha,“ řekl papež František v Mosulu.
Kardinál Dominik Duka souhlasí s papežem Františkem, že jeden z veršů Otčenáše může být problematický. Upozorňuje ale, že změnit text modlitby není snadné. Papež už změnu Otčenáše schválil.
Text Otčenáše se má změnit. Papež František schválil úpravu jednoho z veršů. Interpretace slov „neuveď nás v pokušení“ podle papeže nebyla přesná, protože Bůh lidi nenavádí k hříchu.
V katolické církvi nyní probíhá tichá revoluce. Vyvolal ji v roce 2017 papež František, když se opřel do otčenáše, modlitby formulované samotným Ježíšem.
Papež František vyzval ke změně překladu jednoho verše v modlitbě Otčenáš. Je to verš, ve kterém se říká: „neuveď nás v pokušení“. Tato interpretace prý není přesná, jelikož bůh k hříchu nenavádí.
3 500 modlitebních míst podél celých polských státních hranic, 319 zapojených kostelů a až milion modlících se věřících. To je pravděpodobný průběh soboty 7. října v Polsku.
Zakladatelka liberální mešity Ibn Rušd-Goethe v Berlíně je odhodlána v projektu pokračovat, přestože ji bombardují nenávistné e-maily, v Turecku ji odsuzují a Egyptě na instituci vydali fatvu.
Hlas muezzina svolávajícího k modlitbě nerozlučně patří k životu obyvatel islámských zemí. Často je ale příliš hlasité, a to zejména nyní, v období ramadánu. Nejlidnatější muslimská země světa Indonésie proto hledá způsob, jak je ztišit a vyhovět tak občanům, kteří žijí v okolí mešit a stěžují si na příliš velký hluk.
Když si lidé uvědomí svá práva a budou se za ně brát, nemá žádný totalitní režim šanci. O tom je přesvědčený Christoph Wonneberger, farář z Lipska, který vedl před 25 lety dnes už slavné mírové modlitby. Právě ony podnítily velké protirežimní demonstrace, které vyústily v pád komunistického režimu v NDR.
Muslimové žijící v České republice se sešli na pražské Letné k protestní modlitbě. Reagovali tak na zásah, ke kterému došlo minulý pátek ve dvou pražských modlitebnách. Podle muslimů policie razií necitlivě narušila hlavní páteční modlitbu.
Ve Vatikánu začala modlitba za mír v Sýrii. Vigílie vedená papežem Františkem má trvat čtyři hodiny. Hlava římskokatolické církve vyzvala k modlitbám za krizí sužovanou Sýrii věřící na celém světě bez rozdílu náboženského vyznání.
Stovky příznivců Nelsona Mandely se sejdou na předměstí Johannesburgu k hromadné modlitbě za jeho uzdravení. Čtyřiadevadesátiletý bývalý prezident Jihoafrické republiky leží od středy v nemocnici s plicní infekcí.
Nově zvolený papež František zatím neplánuje revoluční změny v kritizované římské kúrii. Většina hodnostářů vlády Vatikánu ve svých funkcích zůstává. Papež dnes poprvé požehná věřícím při poledním kázání Anděl Páně.
Papež Benedikt XVI. se naposledy sešel s věřícími při tradiční nedělní modlitbě Anděl Páně. Pětaosmdesátiletý Němec překvapivě oznámil svou rezignaci z osobních důvodů spojených se stářím na začátku února. Od 1. března bude už žít v ústraní.