Indonésie chce tišší volání muezzinů, svolávání k modlitbě je prý příliš hlasité
Hlas muezzina svolávajícího k modlitbě nerozlučně patří k životu obyvatel islámských zemí. Často je ale příliš hlasité, a to zejména nyní, v období ramadánu. Nejlidnatější muslimská země světa Indonésie proto hledá způsob, jak je ztišit a vyhovět tak občanům, kteří žijí v okolí mešit a stěžují si na příliš velký hluk.
Pětkrát denně svolávají muezzini věřící k modlitbě. Jejich hlas se line z reproduktorů na minaretech a rozléhá se po okolí, od Acehu na západě až po provincii Papua na východě země.
V současnosti funguje v Indonésii na 800 tisíc mešit, hlavně ve velkých městech se ale mnohé z nich často předhánějí v tom, která bude hlasitější.
Proč si v Indonésii stěžují na volání muezzinů, zjišťoval zpravodaj Robert Mikoláš
Zejména pak v období postního měsíce ramadánu, který letos trvá od poloviny června do poloviny července, se tak doslova přeřvávají a někdy navíc začínají ještě dříve, než je obvyklé, tedy před čtvrtou hodinou ranní.
A to se mnoha obyvatelům více než 230milionové Indonésie, z nichž 87 procent tvoří právě muslimové, nelíbí.
Situaci řeší i viceprezident
Do sporu se tedy vložil viceprezident Jusuf Kalla, který stojí i v čele skupiny sdružující řadu indonéských mešit. Z jeho iniciativy vznikl tým, který zjišťuje, kde je svolávání k modlitbě příliš hlasité, a navrhuje řešení.
Vychází zároveň z poznatků, které už v uplynulých měsících zjistila asi stovka techniků. A ti potvrzují, že na řadě míst není kvůli přílišnému hluku muezzinovi ani rozumět.
Podle Kally je potřeba zajistit nejen klid obyvatel, ale také co nejsrozumitelnější a nejmelodičtější hlas. Jeho plán má ovšem háček, musí se totiž dohodnout s nejvyššími islámskými autoritami v zemi a získat jejich souhlas.
I tak ale viceprezidentův mluvčí přiznává, že kvůli velkému množství mešit nebude splnění tohoto úkolu jednoduché. I proto Jakarta vyzývá nejvyšší duchovní, aby v této záležitosti vyhlásili fatwu.