Jedinečným a vůbec poprvé oficiálně vystavovaným exponátem je busta nazvaná La Nuture. Poprvé ji viděli návštěvníci pařížské výstavy v roce 1900, pak ji vlastnila rodina v Německu.
Své příznivce ale v neděli nezklame ani Vypsaná fixa. Pardubická skupina na facebooku zahraje celé album Fenomén, za které si v roce 2007 vysloužila nominaci v Cenách Anděl.
Slovanskou epopej od Alfonse Muchy si v pražském Veletržním paláci prohlédlo za čtyři a půl roku přes 380 tisíc návštěvníků. Dvacet obřích pláten, znázorňujících české a slovanské dějiny, mohli lidé naposledy vidět v sobotu, teď celý cyklus čeká cesta do Japonska.
Slovanská epopej Alfonse Muchy má po Japonsku putovat i do Číny. Zapůjčení díla dnes odsouhlasili pražští radní. Cestu velkoformátových pláten ale ještě může zvrátit rozhodnutí soudu, na který se obrátil malířův vnuk John Mucha.
Radnice v Moravském Krumlově vyjednává o odkoupení tamního zámku, v němž mohli návštěvníci dlouhá léta vídat Slovanskou epopej. Poté, co byl slavný soubor pláten Alfonse Muchy před necelými třemi lety odvezen zpátky do Prahy, se Moravský Krumlov potýká s odlivem návštěvníků. Město chce turisty znovu přilákat a v plánech, které k tomu mají přispět, má své místo i zámek.
Jedinečná výstava plakátů Alfonse Muchy v pražském Obecním domě dnes přivítá 150tisícového návštěvníka. Sbírku dala dohromady česká tenisová legenda Ivan Lendl. Kvůli velkému zájmu si ji lidé mohou prohlédnout v prodlouženém termínu až do 10. září. Pak nejspíš poputuje do další země - zájem projevila Itálie, Francie, Rusko nebo třeba Slovensko.
Sto šestnáct Muchových plakátů dorazilo ráno z amerického Connecticutu do Prahy. Téměř kompletní sbírku v Obecním domě poprvé vystaví někdejší tenisové eso Ivan Lendl. Ten ji dal dohromady a dlouhodobě vlastnil. Výstava s názvem Ivan Lendl: Alfons Mucha, která začne příští týden, tak bude mít v české metropoli světovou premiéru.
Bývalý český tenista Ivan Lendl přenechal svou sbírku originálních plakátů Alfonse Muchy české nadaci. Její majitel chce kolekci nevyčíslitelné hodnoty vystavit letos v dubnu v pražském Obecním domě. Bude to vůbec poprvé, co budou plakáty na výstavě. Až dosud byly pod zámkem v Lendlově americkém sídle v Connecticutu.
Pražská radnice už začala připravovat Muchovu Slovanskou epopej na výstavu do Japonska. Všech 20 obřích pláten jednoho z nejslavnějších českých malířů vycestuje za hranice vůbec poprvé. Po několika letech váhání ji pražští radní dovolili vyvézt do jedné z nejkrásnějších výstavních síní na světě - do Národního uměleckého centra v Tokiu. Vernisáž by tam měla být 7. ledna roku 2017.
Jihomoravský kraj a Moravský Krumlov chtějí další kolo jednání o budoucnosti Muchovy Slovanské epopeje. Starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina navrhuje, aby byla epopej, až se opraví moravskokrumlovský zámek, dočasně vystavena právě v jím spravovaném městě. Mezitím Praha postaví samostatný výstavní objekt a epopej pak bude moci zůstat v Praze.
Restaurátoři opravují pět obrazů z dvacetidílného cyklu Slovanské epopeje. Právě tato díla Alfonse Muchy přestěhovali z moravskokrumlovského zámku do pražského Veletržního paláce. Vystavení celé Slovanské epopeje v Praze bude ale možné až na podzim. Plány přitom byly docela jiné. Praha teď zvažuje, jestli bude vymáhat po Moravském Krumlovu zaplacení odškodného za zmařenou výstavu.
Na zámku v Moravském Krumlově odpečetili Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Odborníci teď budou několik dnů zkoumat stav pláten a jejich způsobilost k možnému přesunu do Prahy. Místo vystavení série Muchových obrazů se stalo předmětem sváru právě mezi Prahou a Moravským Krumlovem.
Muchova Slovanská epopej zůstane zatím v Moravském Krumlově, a to pravděpodobně do podzimu. Dohodli se na tom pražský primátor Bohuslav Svoboda a starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.
Dá se pojmout výstava děl Alfonse Muchy ještě jinak, než jako průřez jeho tvorbou? Nebo jako přehlídka jeho nejznámějších děl plných stylizovaných secesních ornamentů a křivek? V kutnohorské Galerii Středočeského kraje GASK se o to pokoušejí.
V Moravském Krumlově hlídá vchod do areálu zámku policie. Pokračuje tak boj o Slovanskou epopej. Do letitého sporu se totiž vložil i majitel zámku, kterým je společnost Incheba.
Praha se s Moravským Krumlovem nedohodla na vydání Muchovy Slovanské epopeje a bude se dvaceti obrazů domáhat soudní cestou. Podle ředitele Národní galerie Milana Knížáka starosta města Moravský Krumlov porušil zákon, když minulý týden zakázal stěhování Epopeje do Prahy. Dílo mělo být už na podzim vystaveno ve Veletržním paláci, který je součástí Národní galerie.
Pokus pražských radních dohodnout se na dalším postupu s moravskokrumlovskými kolegy selhal. O Muchovu Slovanskou epopej se bude muset hlavní město soudit. Zástupci Prahy se na základě doporučení rady města měli dohodnout smírnou cestou na vydání Muchovy Epopeje.
Hlavní město Praha si stojí za tím, že vlastní největší dílo Alfonse Muchy Slovanskou epopej. Už v pondělí ji měli začít stěhovat restaurátoři do Prahy z moravskokrumlovského zámku. Městský úřad Moravského Krumlova to ale zakázal s tím, že část Muchovy rodiny zpoochybnila vlastnictví dvacítky obrazů o českých a slovanských dějinách. O dalším postupu bude dopoledne mimořádně jednat rada hlavního města.
Stěhování Slovanské epopeje se na nějakou dobu přeruší. Radnice v Moravském Krumlově na žádost právníků rodiny Alfonse Muchy dočasně zakázala převoz díla, dokud nebude rozhodnuto o vlastníkovi epopeje. Stěhování přitom mělo začít dnes kolem poledne.
Právě dnes začnou restaurátoři svěšovat prvních pět obrazů z Muchova cyklu Slovanská epopej. Během několika dní je připraví k transportu z moravskokrumlovského zámku do Veletržního paláce v Praze. Po víc jak osmdesáti letech bude epopej opět vystavena v hlavním městě, tak jak si to přál náš nejslavnější český malíř. Přál si pro ně ale místo v nové výstavní síni, proto s transportem nesouhlasí umělcovi potomci, podle nich se mohou plátna zbytečně poničit.
Rodina Alfonse Muchy už po druhé marně požádala soud o předběžné opatření, které by zabránilo stěhování Slovanské epopeje z Moravského Krumlova do Prahy. Prezident Muchovy nadace John Mucha Radiožurnálu řekl, že má dokument, kterým jeho dědeček ruší darovací smlouvu Praze. I ten chce předložit soudu, který by měl podle něj určit, komu Slovanská epopej patří.
Muchova Slovanská epopej by měla být pod zemí. Alespoň podle některých studentů architektury, kteří se zúčastnili soutěže na nový pražský pavilon pro dvacet obřích pláten Alfonse Muchy. Výstava nejlepších modelů začala dnes v prostorách Staroměstské radnice v Praze.
Potomci Alfonse Muchy mají strach o jeho slavný cyklus Slovanská epopej. Za dva týdny by se mělo dvacet obřích pláten začít stěhovat z Moravského Krumlova do Prahy.
Potomek Alfonse Muchy, John Mucha, podle pražských radních nemá právo mluvit do toho, kam a kdy Slovanskou epopej přemístí. Podle archivních materiálů totiž pro Prahu nechal obrazy namalovat americký mecenáš umění, který je od Muchy údajně pro Prahu koupil.
České secesní umění vystavuje ode dneška pražská Galerie U betlémské kaple. Mezi sedmdesáti exponáty jsou hlavně díla Alfonse Muchy, Tavíka Františka Šimona či Maxe Švabinského. Výstava má proto název Alfons Mucha a česká secese.
Potomci malíře Alfonse Muchy se rozhodli soudit s Prahou o cyklus Slovanské epopeje. Před skoro sto lety Mucha přenechal první plátna o českých a slovenských dějinách hlavnímu městu. Měl jedinou podmínku, že je Praha vystaví v novém pavilonu.