Tvář zakrýt a jazyk za zuby. Ženy mají v Afghánistánu čím dál méně práv. Tálibán je krutý, už zavedl i bičování a kamenování. Zmůže s tím něco mezinárodní společenství?
Exilová íránská organizace ochránců lidských práv Hengaw sídlící v Norsku zveřejnila snímek, na kterém je vidět mladá dívka Armíta Gerávandová, která leží v bezvědomí v nemocnici.
Do veřejných škol ve Francii nesmí studentky nosit tradiční muslimské šaty. Kritici vtipkují o těžkém úkolu rozlišit je od běžného oděvu, ministr školství slibuje lepší proškolení personálu.
„Jakmile o sobě žena nemůže rozhodovat sama a namísto žen rozhodují duchovní či politici, je to vždy špatně a je jen otázkou času, kdy se proti tomu ve společnosti vzedme odpor,“ říká česká muslimka.
Na obrázcích v kampani byly koláže žen v hidžábu a nezahalených žen doprovázené sloganem „svoboda v hidžábu“. Projekt měl podporovat rozmanitost a integraci a bojovat proti nesnášenlivosti.
Obvodní soud se měl původně případem zabývat znovu, když mu loni v prosinci kauzu vrátil k novému projednání Nejvyšší soud. Muslimka však letos na jaře vzala žalobu zpět.
„Jsem ráda, že jsem překonala překážku strachu a vyzývám ostatní muslimky a muslimy v Česku, aby ji také překonali. Protože jejich účast na veřejném životě je potřeba,“ uvádí Eman Ghalebová.
Dcera palestinských přistěhovalců má za sebou politickou kariéru v michiganském parlamentu, jehož členkou byla v letech 2008 až 2014. Nyní pracuje jako advokátka.