Ceny bytů začaly se snížením hypotečních úroků opět růst. Podle developerů bude vlastnické bydlení v Praze v budoucnu pro průměrně vydělávající občany nedosažitelné.
Zatímco lidem v nájmech stouply oproti loňskému podzimu náklady na bydlení zhruba o 2000 korun, ti, kteří žijí ve vlastním, si připlatí kolem tří stovek. Ukazují to data společnosti PAQ Research
Město soudům a státním zastupitelstvím poskytuje 81 bytů. Soudci a státní zástupci mají podle města dostatek financí, takže zvýhodněné nájemné nepotřebují.
Kdo v pronajatém bytě zaplatí opravu povoleného kohoutku, poškozených parket nebo třeba okna, které netěsní? Odpověď by měla být od ledna jasnější. Začne totiž platit nové nařízení vlády, které jasně určí, co je běžná údržba a drobná oprava v pronajatém bytě či domě. A také to, kdo za ně bude muset zaplatit.
Až k nejvyššímu německému soudu v Karlsruhe doputoval případ důchodce Friedhelma Adolfse z Düsseldorfu. Ten už několik let bojuje za své právo kouřit v pronajatém bytě tolik cigaret, kolik se mu zlíbí. Majitelka domu mu vypověděla nájemní smlouvu a chtěla na nikotinu závislého staříka nechat okamžitě vystěhovat.
Poloprázdné domy v havířovském Šumbarku by mohly dostat nové nájemníky. Radnice chce zájemcům o městské bydlení nabízet právě tyto bývalé hornické byty. Dnes totiž často zůstávají opuštěné a v některých vchodech bydlí třeba i jediný nájemník.
Chráněné dílně z Havířova hrozí stěhování. Malá firma, která zaměstnává čtveřici hendikepovaných a vyrábí pomůcky pro vozíčkáře, sídlí v budově téměř čtvrt století a měla na stejné adrese zůstat ještě několik dalších let. Soukromý vlastník budovy jí však vypověděl nájemní smlouvu. Dílna tvrdí, že na to vlastník nemá právo, a chce se proti výpovědi bránit u soudu.
Werichova vila v Praze na Kampě zůstává dál bez nájemníka. Zastupitelstvo Prahy 1 včera neschválilo pronájem Nadaci Jana a Medy Mládkových, která zvítězila ve výběrovém řízení. Část zastupitelů kritizovala způsob výběru. O novém nájemci tak zřejmě rozhodne nové výběrové řízení.
Od ledna se v Česku výrazně promění nájemní bydlení. Nájemníci si například bez souhlasu majitele mohou vzít do bytu zvíře nebo prostor pronajmou další osobě. Naopak majitelé už nemusí nájemníkům hledat náhradní bydlení, když je vystěhují. Novinky přináší nový občanský zákoník.
Praha 1 chce vypovědět smlouvu investorovi domu U Lužického semináře. Firmě Immovision je ochotna vyplatit 78 milionů korun. Zastupitelé městské části se tak rozhodli na základě posudku, který zkoumal výši investovaných prostředků do nemovitosti.
Majitele bytů a nájemníky čekají ode dneška změny. Začala totiž platit novela občanského zákoníku, která například omezuje přechod nájemních smluv na další obyvatele bytu nebo jasně říká, že výši nájmu může určit soud. Úprava má hlavně srovnat postavení majitelů bytů i nájemníků po deregulaci nájmů.
Připadají si jako vězni ve vlastních domech, mají strach vyjít na ulici a kvůli rámusu zavírají okna. Tak žijí desítky lidí v části Orlové zvané Poruba. Do bytů po hornících se nastěhovaly početné rodiny sociálně nepřizpůsobivých a starousedlíkům převrátily poklidný život naruby. Takových míst je na Ostravsku a Karvinsku bezpočet. Právě o nich a možnostech zlepšení situace budou dnes mluvit starostové a zástupci firmy RPG, která tyto domy vlastní. Jak se žije lidem v Orlové?
Ministerstvo pro místní rozvoj chce, aby na podporu bydlení šlo v příštím roce o 1,5 miliardy korun víc peněz než letos. Návrh předloží vládě. Podle ministerstva by takový krok mimo jiné posílil mobilitu pracovních sil v době ekonomické recese.
Zasedání ministrů české vlády schválilo návrh ministerstva pro místní rozvoj na poskytování záruk za úvěry při výstavbě nájemních bytů. V příštím roce má objem záruk dosáhnout jedné miliardy korun. Na zbytek roku letošního počítá ministerstvo s ručením za úvěry ve výši 300 milionů korun.
Sociální demokraté chtějí, aby vláda v první polovině příštího roku zmrazila nájemné. Jinak prý hrozí anarchie, protože neexistuje zákon, který by výši nájemného upravoval a situaci by musely řešit soudy. Během šesti měsíců bude, podle sociální demokracie možné připravit potřebné legislativní změny.
Nulová tolerance vůči neplatičům nájemného - to je taktika města Žatce. Nájemníci městských bytů dluží totiž radnici deset milionů korun. Když se započítá penále, jde o téměř čtyřicet milionů.