Projekt, jenž probíhal od roku 2018, letos končí. „Povedlo se nám vše, co jsme si předsevzali, a ještě něco navíc. Naším cílem bylo 2 000 hektarů mokřadů, toho jsme dosáhli.“ popsal Lukáš Linhart.
Při posledním sčítání tetřevů na Šumavě přírodovědci zjistili, že jeho populace se výrazně zvýšila. Je proto možné, že by se pro lidi mohli otevřít některé oblasti.
Na letošek správci národního parku naplánovali ještě opravu armádní cesty mezi Starou Hůrkou a Gerlovou Hutí. Práce za zhruba čtyři miliony korun na tříkilometrové trase započnou 15. července.
Nově se také turistům prakticky bez omezení otevře velké území mezi Kvildou a Strážným. Rozhodnutí o zmenšení klidových území schválila Rada Šumavského národního parku.
Výzkum má ukázat, zda se jeleni vyskytují hlavně v oblastech s kvalitní potravou, nebo zda jsou kvůli návratu vlků opatrnější. Zároveň vědci mohou z trusu vlků zjistit složení jejich potravy.
Demolici turistické chaty ze 30. let minulého století odmítlo v petici přes pět tisíc lidí. Proti je i vedení Klubu českých turistů, chatu hájí třeba místopředseda klubu Ladislav Macka.
„Potřebuji nějaký čas, abych si připravila všechny argumenty. Neřeknu jak, ale určitě se budeme odvolávat,“ vysvětluje jednatelka kašperskohorských lesů Hana Naušová.
Správa národního parku vydala předběžné opatření už v srpnu. Její mluvčí potvrzuje, že tam docházelo k činnostem, které mohou být v rozporu se zákonem.
Kvůli vyšší produkci dřeva a tehdejší zemědělské politice narovnával a sváděl pod zem minulý režim šumavské potoky. Odborníci teď i ve spolupráci s místními obyvateli vrací toky zpátky na povrch.
Soudce Okresního soudu v Klatovech ho uznal vinným z přečinu násilí proti úřední osobě. Rozsudek zatím není pravomocný. Soud rozhodl ve věci takzvaným trestním příkazem, tedy bez hlavního líčení.
Podél stezky jsou stovky souší napadené kůrovcem. Lesy České republiky proto požádaly o vydání zákazu vstupu. „V současné době mluvíme o čtyřech stech nebezpečných souších, ale budou přibývat.“
„Dva strážci upozornili dva skialpinisty na to, že vstoupili do chráněného území mimo značenou stezku a že jim hrozí postih. Poté hned došlo k fyzickému napadení obou strážců,“ popsal mluvčí parku.
Divoká zvířata se objevují na turistických trasách i v obcích. Smečka vlků v prosinci přímo před myslivci usmrtila loveckého psa při naháňce. Na Šumavě jde o úplně první událost tohoto druhu.
Čeští vědci se zapojí do vývoje jaderného reaktoru, píší Hospodářské noviny. A do Česka se podle Lidových novin dostávají legální drogy z Číny. Více se dočtete ve výběru z médií Radiožurnálu.
O těžbě dřeva rozhodl tehdejší ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský. Aktivisté přivolali na dřevorubce policii, ta ale zasáhla právě proti aktivistům.
Za 30 let se do šumavské přírody vrátily některé druhy rostlin i živočichů jako třeba puštík bělavý. Další druhy rostlin a zvířat se na Šumavu vracejí i díky bezzásahovým zónám.
„To hlavní, čeho se dopustili, je, že vstoupili do Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero. Mohou tu vadit živočichům, kteří mají nárok na svůj klid,“ říká strážce národního parku.
„Aktuálně se vlčice podle velkého množství prvních záznamů z obojku a dalšího průzkumu pohybuje opět spolu s dalšími členy smečky,“ uvedl Jan Mokrý z Národního parku Šumava.