Výsledkem předčasných parlamentních voleb jsou roztříštěné síly a nejasná většina. „Francouzi se budou muset učit spolupracovat. Moc jim to nejde,“ říká profesor Jan Rovný pro iROZHLAS.cz.
Nepřítel mého nepřítele je můj přítel. Řekla si francouzská levice, spojila síly a přibouchla dveře krajní pravici. Jak správně pojmenovat to, co se děje ve Francii?
Zařazení bylo schváleno za bouřlivého potlesku poslanců. Návrh podpořilo 493 zákonodárců, proti jich bylo 30. Úpravu ústavy podpořili téměř bezvýhradně zástupci vládního tábora i opoziční levice.
Prezidentská koalice získala nejvíce mandátů v parlamentu. Absolutní většinu ale nemá. Co to pro Francii znamená? V rozhovoru pro iROZHLAS.cz to popisuje Eliška Tomalová z katedry evropských studií.
První kolo parlamentních voleb ve Francii skončilo těsným výsledkem. Přestože vyhrála prezidentská koalice, levicový blok zaostal pouze o desetinu procenta.
Dvoukolové volby. Francouzi v neděli vyberou dva potenciální zástupce, kteří se o týden později utkají o post poslance. Většina pro prezidenta Macrona je v ohrožení, může ji získat Mélenchon.
„Mnoho lidí si uvědomilo, že vláda extrémní pravice se může stát skutečností,“ vysvětlil pro iROZHLAS.cz Mathieu Gallard konečné rozhodování s tím, že to nechtěli dopustit.
Jen za minulý rok obdrželo anonymní výhrůžku na 200 členů Národního shromáždění a více než 600 starostů nebo zastupitelů. Nejčastěji se agresivita a výhrůžky objevují na sociálních sítích.
Oheň vypukl brzy ráno a na místě zasahují podle médií desítky hasičů. Okolí parlamentu bylo uzavřeno a zátarasy podle AFP dosahují i k nedaleké katedrále.
Demonstranti se setkali k pokojnému protestu před parlamentem a požadovali zrušení zákazu vycházení, které by mělo v hlavním městě platit od pátku do pondělí. Konečné rozhodnutí padne ve čtvrtek.
Bezpečnostní síly nechtěly opozici vpustit do parlamentu. Nakonec ustoupily, ale teprve až když v budově skončilo zasedání poslanců podporujících Parra. Zasedání opoziční většiny se pak konalo potmě.
Venezuelský prezident Maduro v pondělí navrhl, aby se uskutečnily předčasné volby do Národního shromáždění, které ovládá opozice v čele s Guaidóem. Madurovo Ústavodárné shromáždění prodloužilo mandát.
Rozhodlo o tom 10. dubna roku 1919 Národní shromáždění. Ačkoliv všechny nástupnické státy Rakousko-Uherska postupně změnily název vlastní měny, paradoxně pouze u nás koruna zůstala.
Před sedmdesáti lety přijali poslanci tehdejšího Národního shromáždění zákon o jednotných zemědělských družstvech, takzvaných JZD. Právě 23. února 1949 začala několikaletá kolektivizace zemědělství.