Za bezchybným úsměvem budoucnost Francie? Bardella zatím odmítá, že je ‚plán B‘ po Le Penové
- „Neřeknu vám, že se stavím jako nějaká jiná alternativa, dokud nebudou vyčerpány všechny možnosti odvolání,“ reagoval předseda Národního sdružení Bardella na odsouzení Le Penové.
- Po bouřlivém nárůstu popularity mezi nejen mladými voliči je v pravicově populistickém hnutí devětadvacetiletý politik s precizně vytrénovaným úsměvem druhý v řadě na prezidentskou kandidaturu.
- Jeho uhlazené chování a nezkušenost ale můžou v dlouhé kampani narazit, podotýká server Politico.
Do pondělka favoritka na příští francouzskou prezidentku Marine Le Penová stojí před velkým rozhodnutím.
Když ji soud uznal vinnou ze zpronevěry a mimo jiné zakázal účastnit se voleb na příštích pět let, může hlavní tvář Národního sdružení vyrazit do boje s francouzským soudním systémem a způsobit ještě větší chaos v křehkém francouzském politickém systému, anebo vsadit ve volbách v roce 2027 všechno na svou pravou ruku a miláčka (části) mladých voličů Jordana Bardellu.
Soud v Paříži uznal Le Penovou vinnou ze zpronevěry unijních peněz. Zakázal jí na pět let kandidovat
Číst článek
Politikův šarm a ladné vystupování nejsou samy sebou, píše Politico v rozsáhlém loňském profilu. Bardella prošel intenzivními kurzy vystupování a podle bývalého mediálního kouče Národního sdružení Pascala Humeaua býval „prázdnou schránkou“.
„Co se hloubky osobnosti týče, byl poměrně omezený,“ řekl Humeanu o politikovi, který má nyní na TikToku přes dva miliony sledujících.
Sama Le Penová o Bardellovi naopak řekla, že je „darem shůry“ a nezatížený historií Národního sdružení, jemuž dříve předsedal Le Penové otec Jean-Marie Le Pen známý mimo jiné popíráním holokaustu nebo svými rasistickými postoji.
Navzdory minulé kritice, že mu chybí hlubší pochopení některých problémů, mu i ideoví oponenti projevují respekt. „Znám ho dobře, není to žádný strašák. Často mám pytle pod očima, vlasy mi létají všude, ale on je se svým oblekem a perfektním účesem pořád stejný,“ řekl Politicu nejmenovaný vlivný poslanec ze strany prezidenta Emmanuela Macrona Obnova (Renaissance).
„Je tu fenomén Bardella. Lidi chtějí vidět, že Macron utrpí porážku a (Bardella) se nějakým způsobem jeví jako nová politická síla pravice a krajní pravice,“ popsal jiný jeho oponent z konzervativních republikánů.
Nejde navíc jen o politiky. Kritika ilegální migrace a nárůstu kriminality se stává populárnějším i mezi umírněnějšími voliči.
Kritika migrace
Na severním pařížském předměstí Saint-Denis, odkud Bardella pochází, žijí převážně chudší lidé, imigranti a muslimské komunity. Více než 80 procent voličů tu v poslední prezidentské volbě hlasovalo pro Macrona a proti Le Penové.
Soudkyně už dostávají výhrůžky. Zvedla se vlna odporu, říká o odsouzení Le Penové exvelvyslanec
Číst článek
Přesto nyní Bardellovy postoje nejsou zcela nepopulární.
„Co říká, je pravda,“ říká v reportáži Politica Mohamed Amrous, prodejce bot na místním trhu. „Všichni tu přemýšlí stejně. Jsem dítě francouzského národa a situace je horší a horší. Je více deliktů a asociálního chování a méně bezpečno.“ Amrous říká, že by pro Národní sdružení nikdy nehlasoval. S Bardellou ale souhlasí v tom, že migranti, kteří do země přišli nelegálně a jsou odsouzení ze zločinu, by měli být z Francie deportováni.
Podle loňského průzkumu agentury IFOP by v hypotetickém druhém kole prezidentských voleb mezi Le Penovou a expremiérem a Macronovým nástupcem Gabrielem Attalem volilo 53 procent Francouzů Le Penovou.
Pokud by proti rovněž mladému Attalovi (36 let) v hypotetickém duelu stál Bardella, získal by Bardella 51 procent. Vyrovnaný souboj předvídal průzkum Bardellovi s pravicovým expremiérem a šéfem strany Horizons Édouardem Philippem.
Výzvou pro 29letou hvězdu Národního sdružení v budoucnu může být prokazování, že vybroušené vystupování dokáže podpořit politickým obsahem, pokud by se někdy dostal pod větší drobnohled médií a politických oponentů v prezidentské kampani.
Konkrétně v Evropském parlamentu ve svém prvním funkčním období (2019–2024) příliš aktivní nebyl – podílel se pouze na 21 pozměňovacích návrzích, zatímco někteří jeho kolegové na stovkách až tisících.
Nic z výše zmíněného však, zdá se, zatím francouzským voličům nevadilo, uzavírá Politico.