Manželku obchodníka a bývalého ruského vojáka Nikolaje Šapošnikova obvinili policisté z vyzvědačství, dozorující žalobce Martin Malůš ale její stíhání zrušil a kauzu odložil.
Ruska s českým pasem podle kriminalistů pomáhala zajistit návštěvu agentů GRU v muničních skladech ve Vrběticích. Státní zástupce ale její stíhání zrušil. Odpověď vyplývá z usnesení o odložení.
Jde o vedlejší větev. Policie totiž během vyšetřování zjišťovala, jestli agentům ruské tajné služby někdo v Česku pomáhal. Narazila přitom na manžele Šapošnikovovy, kteří si psali s ruským generálem.
Sérii výbuchů a dalších incidentů v Evropě, včetně explozí v muničním areálu v českých Vrběticích z roku 2014, pomáhali koordinovat ruští špioni manželé Šapošnikovovi.
Kvůli výbuchům ve Vrběticích nepadlo žádné obvinění. A už ani zřejmě nepadne. Policie nyní kauzu, za kterou měla stát ruská zpravodajská služba, odložila. Připomeňte si klíčové události celé aféry.
Připomeňte si aktéry kauzy, kvůli níž zahynuli dva čeští občané, která vedla k bouři na poli rusko-českých vztahů a vyhoštění více než 150 ruských diplomatů ze třech desítek zemí světa včetně Česka.
Šapošnikov s manželkou Elenou pobýval dlouhodobě na poloostrově Chalkidiki. Do Česka, kde pár získal zkraje 90. let minulého století politický azyl, později i české občanství, jezdil sporadicky.
Šapošnikov zemřel v Řecku na zástavu srdce. Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz to potvrdily důvěryhodné zdroje. Šapošnikov v době výbuchů pracoval jako obchodník pro společnost Imex Group.
V době, kdy manželský pár podával žádost o politický azyl, ještě nefungovala stávající praxe, v rámci které se k žádostem o občanství musí vyjádřit i Policie České republiky a tři tajné služby.
V kauze výbuchů muničních skladů ve Vrběticích, za kterými stála podle policie ruská tajná služba GRU, se objevila nová fakta. Kriminalisté podezřívají obchodníka a jeho manželku ze špionáže.