Postup žalobce ve vrbětické kauze byl správný. Vrchní státní zastupitelství s odložením souhlasí

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci posvětilo rozhodnutí zlínského krajského státního zástupce Martina Malůše, který odložil stíhání Eleny Šapošnikovové v kauze výbuchů muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Vyplývá to z výsledků dohledového přezkumu, uvedl ve středu olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun na stránkách vrchního státního zastupitelství.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci

Vrchní státní zastupitelství souhlasí s odložením stíhání ve vrbětické kauze (ilustrační foto) | Foto: Alena Vykydalová | Zdroj: Český rozhlas

V provedeném dohledu nad postupem krajského žalobce se vrchní státní zastupitelství (VSZ) zabývalo otázkou, zda dozorový státní zástupce krajského státního zástupce (KSZ) postupoval zákonně a odůvodněně, když zrušil trestní stíhání jedné fyzické osoby a trestní věc následně odložil.

Manželku obchodníka a bývalého ruského vojáka Nikolaje Šapošnikova obvinili policisté z vyzvědačství, dozorující žalobce Martin Malůš ale její stíhání zrušil a kauzu odložil.

„Podle výsledků dohledového přezkumu byl postup dozorového státního zástupce KSZ správný, když se nepodařilo v rozsahu dostatečném pro zahájení trestního stíhání u podezřelé fyzické osoby prokázat naplnění subjektivní stránky daného trestného činu,“ uvedl v tiskové zprávě Dragoun.

Němci varují před kyberskupinou napojenou na jednotku GRU 29155. Ta stála za výbuchy ve Vrběticích

Číst článek

Pokud však budou podle olomouckého vrchního žalobce v budoucnosti opatřeny další důkazy nebo zjištěny nové skutečnosti, bude možno v prověřování dále pokračovat.

Náměstek VSZ v Olomouci Radek Bartoš dnes ČTK potvrdil, že dohledový přezkum se týkal jedné větve kauzy výbuchů muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Podle policie manželé Šapošnikovovi zajistili doklady k návštěvě skladů dvěma agentům ruské vojenské rozvědky GRU, kteří výbuchy způsobili.

Šapošnikovovi zapojení do explozí opakovaně odmítli. Žalobce Malůš stíhání zastavil s tím, že ve věci nejde o podezření ze spáchání tohoto trestného činu. Dané trestní řízení tedy bylo skončeno, uvedl již dříve pro ČT Malůš.

Začátek vyšetřování

Policisté začali manžele Nikolaje a Elenu Šapošnikovovy prověřovat před dvěma lety. Jejich roli zmiňují v usnesení, kterým v dubnu odložili hlavní větev kauzy. Výbuchy ve Vrběticích, při kterých v roce 2014 zemřeli dva lidé, podle kriminalistů uskutečnili příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga. Protože se ale oba pohybují v Rusku, které odmítlo spolupracovat, policie je nemohla obvinit.

Podle vyšetřovatelů z Národní centrály proti organizovanému zločinu musel agentům pomoct někdo z okolí firmy Imex Group, která měla sklady pronajaté. Ukazují zejména na Nikolaje Šapošnikova, někdejšího sovětského vojáka a také bývalého zaměstnance společnosti, který letos zemřel. Společně s manželkou Elenou byli podle policie v kontaktu s generálem GRU Andrejem Averjanovem, jehož jednotka výbuchy údajně provedla, informovala ČT.

Šapošnikovová zřejmě vyvázne z kauzy Vrbětice. Nepodařilo se prokázat, že by znala identitu špionů

Číst článek

Dva výbuchy skladů v muničním areálu ve Vrběticích se odehrály v říjnu a prosinci 2014. Při prvním zemřeli dva zaměstnanci firmy Imex Group, celkem byla způsobena škoda přes miliardu korun.

Zjištění vyšetřovatelů o zapojení agentů ruských tajných služeb vyvolalo v roce 2021 diplomatickou roztržku s Ruskem. Česko i Rusko si vzájemně vyhostily desítky pracovníků ambasád.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme