Planety v srpnu uvidíme bez Merkuru a Venuše: Merkur čeká konjunkce se Sluncem, v jehož záři se ztrácí, a Venuše má nízkou deklinaci; prakticky splývá s obzorem.
„Maximum meteorického roje nastane v noci v ranních hodinách ze soboty na neděli. V tu dobu bychom mohli být schopni na jasné a tmavé obloze vidět zhruba 20 meteorů,“ doporučuje astronom.
Nejlépe jsou padající hvězdy vidět tam, kde je obloha tmavá a okolí je bez světelného znečištění. „Jet co nejdál od civilizace, najít co nejtmavší oblohu,“ doporučuje astronom.
Noční svítící oblaka budou pozorovatelná v červnu a v červenci mezi 22. a 24. hodinou nebo ráno mezi 2. a 4. hodinou vždy na severu, případně severozápadě nebo severovýchodě.
Nejblíže k Zemi se Měsíc ve středu dostal už kolem desáté dopoledne, vzdálenost mezi oběma tělesy v tu dobu byla zhruba 357 tisíc kilometrů. Nejlépe viditelný byl těsně po západu slunce.
Superúplněk půjde pozorovat celou noc a nebude k tomu potřeba žádné vybavení. I přes to, že je k Zemi Měsíc v tuto dobu nejblíže, je jeho zdánlivé zvětšení pouze optickou iluzí.
Snímek pořídil astronom Petr Horálek během expedice za fotografováním rovníkové noční oblohy na Maledivách na počátku letošního března. Ukazuje krásy v okolí souhvězdí Jižního kříže.
Při samostatné „výpravě za Perseidami“ by lidé měli vyrazit do míst mimo světelné znečištění - tedy ven z města nebo do hor. Při maximu Perseidy dosahují četnosti až 100 meteorů za hodinu.
Zatmění bude trvat od tři čtvrtě na osm večer do jedenácté hodiny. Viditelné bude pár desítek minut, kvůli špatnému počasí ale astronomové neočekávají možnost pozorování.