Měsíc se potká se Saturnem, nebe ozáří Perseidy: procházka srpnovou oblohou

Největším tahákem noční oblohy budou v srpnu bezesporu Perseidy – legendární meteorický roj, který lidstvo zná už více než půldruhého tisíciletí.

Ústí nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozorování oblohy

Pozorování oblohy | Zdroj: Shutterstock

Z poloviny 3. století našeho letopočtu pochází jeho lidové pojmenování „Slzy svatého Vavřince“. Křesťanský světec tehdy neuposlechl příkazu římského krutovládce Valeriána a raději než císaři dal církevní majetek chudým. Stálo ho to život. Podle legendy 10. srpna roku 258, tedy několik dní po Vavřincově popravě, padaly z nočního nebe třpytivé slzy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Procházka oblohou, srpen 2024

Dnes připadá maximum meteorického roje Perseid až na 12.srpna. Posun souvisí s oběhem naší planety kolem Slunce i s pohybem proudu částic, z nichž tento roj pochází – tedy z periodické komety 109P Swift-Tuttle. Kometární původ prokázal až v 2. polovině 19. století italský hvězdář Giovanni Schiaparelli.

Je trochu smůla, že letošní maximum Perseid nastává za bílého dne kolem 16. hodiny a že i v noci onoho 12. srpna bude jejich pozorování obtížnější. Oblohu bude totiž skoro až do půlnoci částečně rušit svým svitem Měsíc ve své první čtvrti. Hodinová frekvence roje je kolem jednoho sta velmi rychlých meteorů za hodinu.

Abychom jich viděli co nejvíc, musíme si najít místo s co nejlepším výhledem na jihovýchod, kde nebude rušit umělé osvětlení, tedy nejlépe dál od lidských obydlí. Mezi půlnocí a 4. hodinou ranní, kdy radiant roje v souhvězdí Persea – tedy místa, odkud meteory zdánlivě vylétají, stoupá nejvýš nad obzor, je frekvence meteorů obvykle nejvyšší.    

Srpnové hvězdy, souhvězdí a planety

Od nejslavnějších létavic pojďme k srpnové hvězdné obloze, na níž už konečně lépe vyniknou letní souhvězdí. „Lampičkou léta“ je bílomodrá hvězda Vega v souhvězdí Lyry. Zdánlivě chladný svit popírají její parametry – je téměř dvakrát teplejší než naše Slunce, je také třikrát větší a šedesátkrát svítivější. Nad jižním obzorem najdeme souhvězdí Herkula, které připomíná obrácené písmeno K. Jižně na okraji Mléčné dráhy je Štír s červeným veleobrem Antarem. Mezi Střelcem a Štírem je malá nevýrazná Jižní koruna. 

Šance na další polární záře: jak nebeské divadlo vzniká a proč nemusí být vždy zelené

Číst článek

A to už jsme u planet, které v srpnu uvidíme bez Merkuru a Venuše: Merkur čeká konjunkce se Sluncem, v jehož záři se ztrácí, a Venuše má nízkou deklinaci; prakticky splývá s obzorem, nad kterým se objeví jako Večernice až během měsíce září.

Mars uvidíme v druhé polovině noci v souhvězdí Býka, viditelnost planety se postupně zlepšuje. Stejně na tom je i Jupiter, který s Marsem a Měsícem vytvoří několik pěkných seskupení. Dobře pozorovatelný je po většinu noci Saturn s prstenci, které vidíme naposledy jakoby seshora. V příštím roce to bude přesně z boku.

Konjunkce a fáze Měsíce

Z úkazů se vedle Perseid můžeme 21. srpna těšit na krásnou konjunkci Měsíce se Saturnem, při které v šest hodin ráno nízko nad obzorem dojde dokonce k Saturnově zákrytu. Pěknou podívanou slibuje ve dnech 26. a 27. srpna také průchod Měsíce souhvězdím Býka a hvězdokupou M45 známou jako Plejády. Ráno 27. srpna vytvoří hezké seskupení Měsíc, Jupiter a Mars, kulisu jim bude tvořit souhvězdí Býka.

Na závěr ještě fáze Měsíce. 4. srpna nov, 12. srpna první čtvrť, 19. srpna úplněk a 26. srpna poslední čtvrť. Krásné dny i večery pod jasnou oblohou!

Miroslav Zimmer, frv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme