NASA zvolila snímkem dne fotografii českého astronoma Horálka. Je to už podruhé tento měsíc

V pondělí publikoval americký úřad NASA jako prestižní Astronomický snímek dne fotografii s názvem „Gems of Maldivean Night“ (Klenoty maledivské noci), jehož autorem je Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Snímek vznikl během expedice za fotografováním rovníkové noční oblohy na Maledivách na počátku letošního března a ukazuje na krásy v okolí souhvězdí Jižního kříže.

Houston Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klenoty maledivské noci, fotografie Petra Horálka, kterou agentura NASA označila za astronomický snímek dne 28. 3. 2022

Klenoty maledivské noci, fotografie Petra Horálka, kterou agentura NASA označila za astronomický snímek dne 28. 3. 2022 | Foto: Petr Horálek

V pondělí NASA ocenila již sedmý snímek Fyzikálního ústavu v Opavě a v pořadí 33. snímek autora Petra Horálka. Fotografie vznikla na Maledivách 4. března okolo druhé hodiny ranní. Česká astronomická společnost na svých stránkách zveřejnila podrobný popis zachycených hvězd a souhvězdí.

Další úspěch českého fotografa Horálka. NASA vybrala snímkem dne jeho Cestu ke hvězdám

Číst článek

Na snímku je oblast v okolí výrazného souhvězdí Jižního kříže tak, jak je viditelná nedaleko rovníku. Ve střední Evropě nepozorovatelné souhvězdí Jižní kříž tvoří čtyři jasné hvězdy, které ukazují směr k jižnímu pólu. 

Okolí souhvězdí Jižního kříže je bohaté na objekty vzdáleného vesmíru – mlhoviny a hvězdokupy –, které lze vidět pouhýma očima. Nejjasnější je mlhovina Carina, a také tmavá mlhovina „Uhelný pytel“ vlevo dole od výrazných hvězd kříže.

Systém NASA dokázal s předstihem odhadnout místo a čas dopadu malého asteroidu

Číst článek

Mírové poselství

Horálkův vlastní popis, kterým snímek prezentoval ještě před úspěchem v NASA, je velmi osobní. „Na fotografickou expedici na Maledivy jsem měl vycestovat 24. února z pražského letiště,“ vzpomíná Horálek.

Fotografova radost a nadšení z nadcházející cesty za fotografováním noční oblohy, se ale náhle změnila. „Těsně před odletem z letištní odpočinkové haly jsem v přímém přenosu sledoval vpád ruských vojsk na Ukrajinu,“ popisuje Horálek vzpomínky na den odletu.

Podle svých slov cítil velkou bezmoc, a tak ve fotografii našel ještě hlubší smysl. Horálek přirovnává ostrov zobrazený na fotografii k planetě Zemi uprostřed vesmíru.

„Naše planeta je malým ostrovem v obří prázdnotě vesmíru, do nějž pohlížíme na velké dálky ke světům, které teprve ještě vznikají, anebo které svou šanci ani nedostaly. My jsme ji dostali, snad tu šanci nepromarníme,“ posílá fotograf prostřednictvím svého díla mírové poselství.

ind Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme