Snímky ukazují severokorejského vůdce, jak se prochází mezi řadami kovových centrifug, strojů na obohacování uranu. Kim Čong-un vyzval k získávání dalšího materiálu k navýšení jaderného arzenálu země.
Pokud by se Írán rozhodl obohacovat uran na 90 procent, šlo by podle izraelského ministra obrany Galanta o fatální chybu, která by ohrozila celý Blízký východ.
„Írán informoval Mezinárodní agenturu pro atomovou energii, že začal obohacovat uran na 60 procent ve Fordo,“ uvedla íránská agentura ISNA s tím, že jde o „silnou reakci“ na poslední rezoluci agentur.
Írán přestal dodržovat některá ustanovení mezinárodní dohody o tamním jaderném programu poté, co od něj roku 2018 odstoupily Spojené státy, ještě v době prezidenta Donalda Trumpa.
Zpráva se odvolává na středeční inspekci. Islámská republika zároveň podle organizace plánuje v budoucnu instalovat více těchto systémů, než původně informovala.
Írán zastavil obohacování uranu na 20 procent. Potvrzuje to zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Omezení jaderného programu je jedním z bodů loňské dohody mezi Teheránem a šesti světovými velmocemi, včetně Ruska a Číny, která dneškem vstoupila v platnost.
Washington trvá na tom, že dohoda s Íránem přispěje k uklidnění poměrů na Blízkém východě. Teherán souhlasil s částečným omezením svých jaderných aktivit výměnou za zmírnění sankcí. Izrael ale označuje vývoj za ‚historický omyl‘.
Pokud selžou mezinárodní rozhovory o íránském jaderném programu, Teherán může začít obohacovat uran na 60 procent. Prohlásil to vlivný poslanec íránského parlamentu. Írán se dosud drží dvacetiprocentní hranice, mezinárodní společenství po něm ale požaduje, aby tuto výrobu úplně zastavil.
V Bagdádu skončilo další kolo mezinárodních rozhovorů o íránském jaderném programu. Íránskou delegaci vedl tajemník Nejvyšší rady národní bezpečnosti Saíd Džalílí. Za mezinárodní společenství jednala hlavně unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonová. Nepředpokládalo se, že by už dnešek mohl přinést konečnou dohodu. Jednání také nejspíš budou pokračovat i zítra.
Západ se snaží zvýšit tlak na Teherán kvůli jeho spornému jadernému programu: jednak má dnes do země přijet mírová delegace Mezinárodní agentury pro atomovou energii, dále pak Evropa uvalila embargo na dovoz íránské ropy, na což však Írán reaguje pohrůžkou pozastavení dodávek své ropy do Evropy s okamžitou platností.