Zástupci MAAE navštíví Írán. Ten hrozí přerušením dodávek ropy do EU

Západ se snaží zvýšit tlak na Teherán kvůli jeho spornému jadernému programu: jednak má dnes do země přijet mírová delegace Mezinárodní agentury pro atomovou energii, dále pak Evropa uvalila embargo na dovoz íránské ropy, na což však Írán reaguje pohrůžkou pozastavení dodávek své ropy do Evropy s okamžitou platností.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská jaderná elektrárna v Búšehru

Íránská jaderná elektrárna v Búšehru | Foto: Vahid Salemi | Zdroj: ČTK

Evropská unie v týdnu se rozhodla uvalit embargo na dovoz ropy z Íránu právě kvůli té části jeho jaderného programu, kterou utajoval 18 let před světem a nad kterou se vznášejí pochybnosti, zda jejím cílem není výroba jaderných zbraní. Konkrétně jde o projekt obohacování uranu.

Výhrůžka pozastavení ropných dodávek do Evropy podle zahraničně politického analytiky Českého rozhlasu Milana Slezáka přímo souvisí s dnešní návštěvou Mezinárodní agentury pro atomovou energii v Íránu.

O zastavení íránského jaderného programu usilují dlouhodobě nejen země evropské ale také OSN či íránští spojenci jako je Rusko nebo Čína. Írán jej však nechce pozastavit do té doby, než bude stoprocentně jisté, že slouží opravdu k civilním účelům, jak Írán neustále opakuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničně politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák osvětloval ve Světě o deváté na Rádiu Česko pozadí sporu o íránskou ropu a jeho souvislost s návštěvou MAAE

Mezinárodní agentura pro atomovou energii je odnoží OSN. Dnešní návštěva MAAE v Íránu není primárně pozorovatelská. Od této návštěvy se nečekají převratná rozhodnutí nebo rezoluce, ale důležité, že po dlouhé době vyjádřil Írán vůbec ochotu o programu obohacování uranu vůbec diskutovat.

Jedná se tedy o mírovou návštěvu, ve které jsou zastoupeni vysocí činitelé MAAE.

EU ale i po uvalení sankcí počítala s tím, že dodávky íránské ropy budou pokračovat až do června.

Írán pohrozil zastavením exportu ropy do Evropy již příští týden. O pozastavení dodávek íránské ropy má definitivně rozhodnout již zítra íránský parlament, vzápětí půjde tento zákon před takzvanou Radou strážců, která hlídá soulad zákonů a ústavy, a ještě týž den by měla vydat své svolení vláda.

Do zemí Evropské unie směřuje zhruba 20 procent íránské ropné produkce. Evropa je zaskočena, protože na podobný krok nebyla připravena a je na íránské ropě poměrně závislá. Případné zastavení dodávek dotklo nejvíc Řecka, Španělska a Itálie. Nejvíce íránské ropy jde do Asie – Indie, Japonska a Číny.

„Myslím si, že to může být ze strany Íránu pouhé gesto a že na něj také doplatí,“ říká Milan Slezák a dodává, že o případný „přebytek“ po zastavení dodávky do Evropy by mohla mít velký zájem Čína, která si však bude chtít vyjednat lepší cenu.

Tato situace bude pro Írán znamenat ztrátu, neboť jeho ekonomika je na exportu ropy závislá: až 60% příjmů státu je tvořeno právě prodejem ropy. Navíc země jako Japonsko podniká již nyní kroky, aby svoji závislost na íránské ropě snížilo.

Vladimír Kroc, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme