Evropská unie a Spojené státy mluvily v kontextu vojenské pomoci zejména o granátech, které jsou kompatibilní s dělostřeleckými systémy Severoatlantické aliance.
Podle analýzy amerického odborníka a zahraničního politika Ukrajina i nadále postupuje. A to zejména u Bachmutu a na jihu Záporožské oblasti. Směřují tak k rozhodujícímu území Krymského poloostrova.
„Nyní se nacházíme mezi první a druhou ruskou obrannou linií,“ uvedl Tarnavskyj. Odhadl, že Rusko věnovalo 60 procent času a zdrojů na vybudování první linie a pouze po 20 na druhou a třetí.
„Ruská válka se nedaří a Rusům se nedaří ani udržet území, která získali od začátku agrese v roce 2022. Možná přijdou i o to, které okupují od roku 2014,“ říká bezpečnostní analytik Milan Mikulecký.
Experti upozorňují, že Ukrajinci jsou v extrémně těžké pozici. Musejí totiž překonat ruské dopředu zbudované obranné linie a hustá minová pole, aniž by se mohli spolehnout na podporu letectva.
Bývalý ministr samozvané Doněcké lidové republiky uvedl, že ruské velení se rozhodlo zastavit každodenní distribuci munice v těch sektorech fronty, kde se aktivní útočné akce téměř úplně zastavily.
Moskva||Ivana Milenkovičová, nov|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Ruské síly staví obranné pozice na okupovaných ukrajinských územích, ale i daleko za frontou, v příhraničních ruských regionech. V Luhanské oblasti vzniká takzvaná Vagnerova linie.