„Sám vlastně nezmůže bez druhé pomocí vůbec nic. Nenají se, nezajde na záchod, takže je to péče 24 hodin,“ popisuje vyčerpaná matka Honzy, který utrpěl po narození dětskou mozkovou obrnu.
Mezi hlavní obavy humanitárních organizací patří infekce přenášené vodou, včetně žloutenky typu A a cholery. Tato onemocnění se šíří ve špatných hygienických podmínkách.
„Začínáme takovým řezem v oční rýze, kde poté preparujeme chrupavku horního víčka a do ní se všívá daný implantát,“ popisuje začátek operace primář Milan Odehnal.
Škoda Auto bude působit ve Vietnamu, píšou Hospodářské noviny. A Deník N informuje, že školy dostaly méně prostředků než loni. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
V USA byla obrna díky očkování vymýcena, ale může být přítomná v místech s nízkou proočkovaností. V New Yorku dostalo tři dávky vakcíny proti obrně 86 procent dětí od šesti měsíců do pěti let.
Špinavý vzduch může za poruchy učení - informuje regionální Deník. Opírá se o vědce z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd, kteří na tuto souvislost přišlí.
Vědci v Británii vyrobili s pomocí rostliny příbuzné tabákovníku syntetickou vakcínu proti dětské obrně. Její výroba je podle nich snadná a náklady nízké, informoval dnes zpravodajský server BBC.
Česká rozvojová pomoc v pásmu Gazy vybavila solárními panely ústav pro lidi postižené obrnou. Obyvatele oblasti roky trápí nedostatek elektřiny i pitné vody. Blokáda palestinského pásma Gazy přitom zřejmě jen tak neskončí. Izrael a Egypt uzavřely své hranice s enklávou před skoro deseti lety, kdy tak reagovaly na převzetí moci islamistickým hnutím Hamás. Jeho podpora sice mezi Palestinci klesá, šance na brzkou změnu je ale mizivá.
V Klimkovických lázních léčí pacienty přesně dvacet let. Tehdy začalo zařízení na kopci jen pár kilometrů od Ostravy fungovat a využívat pro léčbu jodobromovou vodu, kterou čerpají z hloubky půl kilometru pod zemí. Poslední dobou se ale lázně začaly specializovat na péči o pacienty s poškozením mozku. Pomoc tu hledají lidé po mozkových mrtvicích nebo rodiče dětí po mozkových obrnách.
3:55
|Zdenka Turková, Jan Richter, Marika Táborská|Zprávy ze světa
Světová zdravotnická organizace potvrdila výskyt dětské obrny v Sýrii. V zemi se nemoc objevila poprvé po 14 letech, zatím u 12 dětí. Vzhledem ke špatné situaci v Sýrii je podle zdravotnické organizace vysoké riziko, že se nákaza rozšíří do celého regionu.
Vojáci ze 102. průzkumného praporu v Prostějově pořádají Sportovní desetiboj. Za peníze, které mezi sebou vyberou, koupí speciální polohovací židličku pro hendikepovanou Veroniku Vévodovou z Konice.
Děti s mozkovou obrnou a jejich rodiče mají velkou naději v podobě nejmodernější operace, kterou už pět let dělají lékaři na neurochirurgické klinice v pražském Motole. Pacienti tak mají velkou šanci, že se zvednou z invalidního vozíku. Zítra jde na zákrok sedmé dítě v Česku, podle doktorů by ho ale mohla časem podstupovat třeba i desítka dětí ročně.
Laboratoř chůze v brněnské dětské nemocnici je jediná v České republice a funguje již dva roky. Pomohla stovkám dětí, které do té doby chodily s velkými obtížemi. Zařízení trojrozměrně zobrazuje chůzi dětí a umožňuje tak velmi přesnou analýzu pohybu. Na jejím základě pak lékař rozhodne, zda je nutná operace, přesně ji naplánuje nebo stanoví dokonale cílenou rehabilitaci.
Ruské úřady evidují první případ onemocnění dětskou obrnou z Tádžikistánu. Zdravotníci potvrdili nemoc u devítiměsíčního kojence, který přijel do Ruska s rodiči z této středoasijské země. Moskva proto podle ministerstva zahraničí zavádí zvláštní preventivní opatření.