Přehled tisku: špinavý vzduch způsobuje poruchy učení a vzácný gotický obraz může skončit v cizině

Stát bude platit rehabilitace pro děti s mozkovou obrnou, píše Mf Dnes. Deník píše o spojitosti znečištění ovzduší a poruch učení, na kterou přišli vědci z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd. V Deníku N se dočtete o osudu vzácného obrazu a Právo se věnuje nejčastější nemoci z povolání. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vřesová,  těžařská společnost Sokolovská uhelná

Zatímco třeba v jihočeských Prachaticích trpí poruchou neuropsychického vývoje třináct procent školáků, v severočeských Teplicích je to zhruba dvakrát víc. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Deník N

Vzácný obraz Zvěstování Panně Marii z okruhu Mistra vyšebrodského oltáře může skončit v zahraničí. Tématu se věnuje Deník N. Podle něj odborná komise nedoporučila ministerstvu kultury udělit malbě z 14. století památkovou ochranu. Pokud se resort k jejímu názoru přikloní, vyveze majitel obraz pravděpodobně do zahraničí. Důvody, pro které ministerští odborníci nedoporučili obraz prohlásit za kulturní památku, ale resort nechce sdělit.

1:59

Vzduch v některých obcích Česka je horší než přímo na komíně elektrárny, ukazují měření

Číst článek

Mf Dnes

Stát bude platit rehabilitace pro děti s mozkovou obrnou. Mf Dnes píše, že o tom zástupci ministerstva zdravotnictví v pondělí informovali na speciální konferenci. Od příštího roku tak budou pojišťovny hradit dva měsíční neuro-rehabilitační pobyty za rok. Zaplatí ale jen léčbu v léčebných ústavech. Na lázně se úhrady vztahovat nebudou. Celkově žije v Česku podle Mladé fronty Dnes 10 tisíc dětí s dětskou mozkovou obrnou. Deník píše, že třeba měsíční intenzivní neurorehabilitační program v Sanatoriích Klimkovice u Ostravy, kde děti pět hodin denně cvičí s fyzioterapeuty, stojí zhruba 120 tisíc.

Hospodářské noviny

České firmy splácejí dluhy nejlíp od finanční krize, píší Hospodářské noviny. Podle nich podíl nesplacených úvěrů tuzemských podniků dlouhodobě klesá. Takzvané nevýkonné úvěry - tedy ty, které jsou víc než 90 dní po splatnosti - tvořily v srpnu jen necelá tři procenta všech půjček. Ekonomové to přisuzují dobré ekonomice i ochotě bank dávat půjčky. Deník píše, že dobrá ekonomika se promítá právě i do platební morálky firem. Kromě toho čísla vylepšuje také ochota bank půjčovat.

Deník

Špinavý vzduch může za poruchy učení - informuje regionální Deník. Opírá se o vědce z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd, kteří na tuto souvislost přišli. Zatímco třeba v jihočeských Prachaticích trpí poruchou neuropsychického vývoje třináct procent školáků, v severočeských Teplicích je to zhruba dvakrát víc. Podle odhadů dětských psychiatrů se s poruchou potýká každý desátý školák.

Právo

Nejčastější nemocí z povolání je syndrom karpálního tunelu - téma deníku Právo. Ten odhaduje, že na sto tisíc obyvatel trpí tímto onemocněním odhadem 500 žen a 300 mužů. Syndrom se projevuje třeba mravenčením v prstech, ztuhlým zápěstím nebo oteklými prsty. Přesná čísla, kolik lidí v Česku trpí syndromem karpálního tunelu, podle deníku neexistují. Jako nemoc z povolání ho v roce 2018 uplatnilo 460 lidí.

mv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme