Unikátní laboratoř chůze dává naději dětem po mozkové obrně
Laboratoř chůze v brněnské dětské nemocnici je jediná v České republice a funguje již dva roky. Pomohla stovkám dětí, které do té doby chodily s velkými obtížemi. Zařízení trojrozměrně zobrazuje chůzi dětí a umožňuje tak velmi přesnou analýzu pohybu. Na jejím základě pak lékař rozhodne, zda je nutná operace, přesně ji naplánuje nebo stanoví dokonale cílenou rehabilitaci.
Nejčastějšími klienty laboratoře chůze jsou děti po dětské mozkové obrně, tedy často velmi postižené. I když je i dříve v brněnské dětské nemocnici úspěšně léčili, laboratoř chůze jim umožňuje pomáhat účinněji a rychleji. Základem léčby je totiž přesnost diagnózy, jak vysvětluje vedoucí laboratoře Jan Poul:
„Podle nás je míra zpřesnění na úrovni dvaceti procent. Přesnost znamená operovat pouze ty, kteří jsou indikovaní a v tom je evidentní posun díky laboratoři.“
Jednou z těch, které právě čekají na verdikt o dalším postupu na základě vyšetření v laboratoři chůze je Zdeňka Hrdinová. Její dcera je vážně postižená od narození a dosavadní způsob léčby pro ni rozhodně není příjemný.
„Jezdíme sem skoro devět let. Dcera má od narození rozštěp páteře a nosí korzet, který ji tlačí. Právě teď se chceme domluvit s panem doktorem, jestli by nešla operace a v laboratoři jsme byli, aby zjistili, co by se dalo dělat,“ popisuje paní Hrdinová.
Laboratoř chůze byla v Brně zřízena díky dotaci z norských fondů ve výši zhruba 14 milionů korun. Součástí projektu byly prostředky i na zaplacení provozu přibližně na dva roky.
Nyní tedy vedení nemocnice jedná se zdravotními pojišťovnami o dalším hrazení péče na tomto unikátním pracovišti.