Společnost je v úpadku od loňského listopadu, od té doby byla uzavřena ztrátová divize a rozprodána část majetku. Divize slévárny válců ale funguje dál, vedení rovněž vyjednává s novým investorem.
„Vedro je náročné. Pokud venkovní teplota překročí 30 stupňů a provoz má 500 stupňů, tak je to pro ty zaměstnance velmi náročné,“ říká ve válcovně drátů lisař Zdeněk Byrtus.
Vedení ocelárny Liberty nesmí nakládat s pohledávkami huti ve skupině jejího majitele Sandžíva Gupty, rozhodovat o provozu rouroven a válcoven a nakládat s emisními povolenkami.
O oceli lze uvažovat jako o strategické komoditě, jejíž výroba si zaslouží specifickou pozornost – přinejmenším v zájmu konkurenceschopnosti Česka i celé Evropy.
Ostravská huť Liberty o týden odložila dnešní původně plánovaný návrat zaměstnanců zpátky do práce. Většina zaměstnanců tak zůstává doma s obavami, co bude dál.
Velké průmyslové firmy varují před dalším růstem cen energií. Zhorší to naši schopnost konkurovat, říkají a poukazují na schválený program pomoci v sousedním Německu, v přepočtu za 300 miliard korun.
„Poptávka po oceli v budoucnosti nezmizí. Poptávka tady pořád bude. Ať už si vezmeme válku na Ukrajině, tak Česko má silný obranný průmysl, který potřebuje hodně oceli,“ tvrdí Urban.
Rostoucí ceny komplikují dostavbu Velkého městského okruhu Brna. Problém řeší také lidé, kteří si sami staví domy nebo garáže. Kovové traverzy z druhé ruky kupují i přes internetové bazary.
Mladá fronta Dnes uvádí, že možný budoucí ministr obchodu a průmyslu Věslav Michalík ze Starostů a nezávislých má v akciích a cenných papírech přes 400 milionů korun.
Sdružení automobilového průmyslu varovalo, že prodloužení kvót může vést ke zdražování aut a způsobit nejistotu v odvětví, které zaměstnává v Česku půl milionu lidí.
V páteční Mf Dnes se dozvíte o práci českých archeologů, kteří objevili nejstarší studnu na světě a nyní pátrají po osadě, ve které se studna nacházela.
Britská společnost Liberty House je vhodný kupec několika hutí společnosti ArcelorMittal, rozhodla ve středu Evropská komise. Povolila transakci, která se týká i oceláren v Ostravě.
Čína není podle europoslanců tržní ekonomika. Přesto koncem roku nejspíš asijský hospodářský gigant u Světové obchodní organizace status tržní ekonomiky získá. Evropské unii tím výrazně omezí možnosti, jak chránit své výrobce před čínským dovozem. Problém se týká hlavně oceláren, včetně těch českých. Čína totiž stojí za polovinou světové výroby oceli. Celkově je tak podle odhadů Evropské komise v ohrožení přes 180 tisíc pracovních míst.
Ve Velké Británii probíhá boj o záchranu oceláren Tata Steel. V závodech společnosti je ohroženo na 40 tisíc pracovních míst. Londýnská vláda nevylučuje, že ocelárny částečně znárodní. S touto možností přišel ministr obchodu Sajid Javid, aniž by ale upřesnil, co by vládní plán vlastně obnášel.
Několik tisíc zaměstnanců evropských oceláren dnes demonstrovalo před sídlem evropských institucí v Bruselu. Účastníci akce – včetně víc než stovky lidí z Česka – přišli dát najevo své obavy z uznání Číny za tržní ekonomiku. Varují, že souboj s konkurencí, která se neřídí stejnými pravidly, může vést ke ztrátě pracovních míst v Evropě. O přiznání či nepřiznání statusu Číně by se mělo rozhodnout v létě.
Českému ocelářskému průmyslu se v příštích pěti letech nejspíš bude dařit. Asociace Hutnictví železa totiž předpokládá, že továrny pojedou naplno díky zvýšené poptávce z automobilového a strojírenského průmyslu.
Už dva týdny žijí v nejistotě zaměstnanci ostravské ocelárny společnosti Vítkovice Steel. Firma potvrdila, že továrnu zavře na konci září, protože nedokáže splnit přísné ekologické podmínky. Zhruba 300 zaměstnanců čeká, jestli dostanou práci jinde, nebo skončí s odstupným.
Propuštění zaměstnanci společnosti Vítkovice Steel dostanou kromě dvouměsíčního odstupného až 12násobek průměrného měsíčního platu navíc, a to v závislosti na počtu odpracovaných let. Firma jim také vyplatí až 70tisícový sociální příspěvek a odměny za absolvování rekvalifikačního kurzu.
Zaměstnanci ostravské ocelárny Evraz Vítkovice Steel se smiřují s dalším nuceným přerušením výroby. V prosinci se kvůli situaci na trhu zastaví část hutní firmy a přímo se to dotkne asi 250 lidí. Ostatní provozy budou fungovat normálně.
Fungující ekonomika, nejnižší nezaměstnanost za poslední roky – to jsou slogany vládní CDU ve vrcholící kampani před nedělními volbami. Na mapě Německa se najdou temnější místa. Jedním z takových je Oberhausen v Porúří, dříve srdce těžkého průmyslu. Dnes se o Oberhausenu mluví jako o německém Detroitu.
Obyvatelům Ostravska a Třinecka by se mělo podstatně lépe dýchat. Česko totiž z Bruselu dostane miliardovou dotaci na odprášení oceláren ArcelorMittal a Třineckých železáren, tedy dvou hlavních znečišťovatelů v rámci celého kraje. Oba projekty dnes schválila Evropská komise. O chystaném kroku už Český rozhlas exkluzivně informoval dnes ráno.
Více než 200 ostravských ocelářů se vrací do práce symbolicky na 1. máj, tedy v den, kdy se slaví Svátek práce. Na to, až se znovu rozjede závod společnosti Evraz Vítkovice Steel, čekali měsíc. Z konce nuceného volna mají radost.
Slovensko nakonec neopustí jeden z tamních největších zaměstnavatelů. Americký ocelářský koncern U.S. Steel si nechá svůj závod v Košicích. Na oplátku dostane od slovenské vlády výrazné úlevy v oblasti energetiky a životního prostředí.
Ocelárna společnosti Evraz Vítkovice Steel v Ostravě už od října stojí. Lidé nemají práci a část zaměstnanců je doma s částečnou mzdou. Dnes vedení firmy oznámilo, že se provoz v lednu znovu rozjede. Znovu se obnoví výroba i v textilce v Jeseníku.
Ostravská firma Evraz Vítkovice Steel od začátku října dočasně pozastavila provoz své ocelárny. Důvodem je nízká poptávka po válcovaných výrobcích. Společnost chce navíc optimalizovat zásoby surovin.