Chrudimská Evona se vrátila k módě. Za pandemie ji ale výroba roušek zachránila před propouštěním

První výročí od ukončení pandemické pohotovosti v Česku. Přesně před rokem skončila poslední opatření kvůli koronaviru a lidé mohli odložit respirátory i v nemocnicích nebo sociálních zařízeních. A pro některé firmy se také uzavřela kapitola, kdy se zákazníci o ochranné pomůcky přetahovali. Patří mezi ně třeba textilka Evona. Postupně se vrátila zpátky k ponožkám a spodnímu prádlu.

Chrudim Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Firma během pandemie prakticky zastavila běžnou výrobu a věnovala se rouškám

Firma během pandemie prakticky zastavila běžnou výrobu a věnovala se rouškám | Foto: Josef Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

V březnu 2020 po vyhlášení první série přísných protikoronavirových opatření ze dne na den přehodili výhybku – z oblečení k rouškám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přesně před rokem lidé mohli konečně odložit respirátory. K normálnímu provozu se vrátily i některé firmy, které ochranné prostředky během pandemie vyráběly, třeba chrudimská Evona

„Největší hnací motory jsou láska, nenávist a naštvanost. Toto bylo z takového naštvání, že vláda nařídila nošení ochranných prostředků, ale tady nebyly ochranné prostředky na trhu,“ připomíná složité období ředitel Evony Stanislav Pantůček.

Dvacet tisíc roušek pro obyvatele Chrudimi byl jen začátek. „Roušek jsme vyrobili zhruba 300 tisíc kusů. Potom jsme vyráběli i respirátory z nanovlákna a těch jsme vyrobili zhruba 50 tisíc kusů,“ dodává Pantůček.

A ve své době nedostatkové zboží nekončilo jen na pultech českých obchodů. „Z drtivé většiny v České republice, ale je pravda, že jsme zhruba 50 tisíc roušek vyvezli do Německa a Rakouska,“ říká ředitel Evony.

Rozhodující rychlost

Právě rychlost tehdy rozhodovala. Firma prakticky zastavila běžnou výrobu a věnovala se rouškám. „Nezažil jsem nikdy, že jsme za hodinu vyřizovali zhruba 50 poptávek. Čtyři obchodníci nedělali nic jiného, než že brali telefony. Každý chtěl roušky,“ říká Pantůček.

Dílna chrudimské oděvní firmy Evona | Foto: Josef Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Naštvanost, charita i byznys to je osa, po které Evona během pandemie putovala. Prodej roušek nakonec podniku pomohl nečekané změny ustát.

„My jsme v konečné fázi darovali těch roušek zhruba za milion korun, ale byznys se z toho postupně stal. Takže jsme dokonce díky tomu projeli i výrobu prádla, byli jsme ji schopni nahradit. Nemuseli jsme propouštět. Po konci pandemie jsme mohli pokračovat dál v rozsahu, v jakém jsme byli zvyklí,“ přiznává Pantůček.

Poptávka na nule

„Na středisku prádla vyrábíme oděvy pro speciální zákazníky. Jinak jsme zaměřeni převážně na módu. Dneska už jedeme v klasickém režimu toho, co prodáváme po řetězcích nebo na našich 27 prodejnách nebo u našich stálých zákazníků,“ popsal Pantůček, čím se v Evoně zabývají v současné době.

Budova chrudimské Evony | Foto: Josef Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Roušky z Evony sice ještě některé e-shopy nabízejí, textilka už je ale nevyrábí, nebyla poptávka. „My jsme je v nabídce měli někdy ještě zhruba před půl rokem, ale prodej byl nula,“ dodává Pantůček.

Na pandemii textilce zůstala symbolická vzpomínka v podobě 20 tisíc neprodaných roušek, které skončily ve skladu.

Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme