Odboráři z Pražských služeb vyhlásili stávkovou pohotovost. Vadí jim snahy o odvolání šéfa firmy

Největší odborová organizace působící v Pražských službách (PSAS) vyhlásila stávkovou pohotovost. Náměstkyně primátora Jans Komrsková (Piráti) má podle nich nepřátelský přístup vůči firmě a jejím zaměstnancům, který vyvrcholil opakovanou snahou odvolat jejího ředitele Patrika Romana. V pondělí to uvedl předseda odborové organizace ZO-DOSIA Miloslav Jukl, oslovil dopisem vedení města.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 23:06 3. 3. 2025) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

popeláři, ilustrační foto

Odboráři z Pražských služeb vyhlásili stávkovou pohotovost (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pondělní dozorčí rada firmy opět jednala o Romanově odvolání, o kterém podle předsedy rady Lukáš Wageknechta (Piráti) hlasovala a neschválila jej.

Komrsková podle odborářů také nedostatečně hájí zájmy zaměstnanců například v otázkách mezd. Představenstvo firmy a odboráři již minulý týden oslovili vedení metropole dopisy, ve kterých počínání Komrskové kritizovali.

Pražské služby zajišťují svoz a zpracování odpadu zhruba pro dvě třetiny metropole. Zaměstnávají téměř 2000 lidí. Od roku 2018 je jediným vlastníkem firmy Praha. Firma má na starosti i údržbu komunikací či provoz spalovny v Malešicích, takzvané ZEVO (zařízení pro energetické využívání odpadu).

Úředníci ministerstva spravedlnosti budou protestovat. ‚Jinde berou o 10 000 víc,‘ tvrdí odboráři

Číst článek

Představenstvo firmy a odboráři minulý týden oslovili vedení metropole dopisy, ve kterých počínání Komrskové kritizovali. Náměstkyně se neúspěšně pokusila prosadit Romanovo odvolání na jednání dozorčí rady před týdnem, rada to však odmítla.

Situace se podle Jukla od té doby nezměnila a odbory považují opakované snahy Komrskové za poslední kapku ve snaze náměstkyně zasahovat do chodu firmy.

Počínání náměstkyně je podle zaměstnanců vůči firmě dlouhodobě nepřátelské a poškozuje její pověst a zájmy. Konkrétními požadavky odborářů zmíněnými v dopisu z minulého týdne jsou zastavení snah o „štěpení Pražských služeb“, navýšení rozpočtu na mzdy zaměstnanců a odebrání gesce Komrskové nad Pražskými službami.

Jednání dozorčí rady v pondělí trvalo více než sedm hodin a podle informací členů bylo emotivní. Wagenknecht pozdě večer po jednání uvedl, že rada schválila usnesení, kterými ujistila zaměstnance, že za nimi stojí. Dále se podle něho opět řešila otázka šéfa firmy.

„Dozorčí rada nakonec hlasovala i o odvolání pana předsedy představenstva, přičemž toto hlasování nebylo schváleno a hlasování nebylo jednotné,“ řekl. Komrsková zopakovala, že je ochotná s odboráři jednat a již jim nabídla termíny. „Nemyslím si, že bychom se nedokázali dohodnout,“ řekla.

‚Chceme partnera, ne škůdce‘

Před pondělním jednáním dozorčí rady se před vysočanskou budovou firmy sešlo asi 150 zaměstnanců Pražských služeb v oranžových vestách, kteří s transparenty „Stop šikaně“, „Chceme partnera, ne škůdce“ či „Stop destrukci Pražských služeb“ proti jednání Komrskové protestovali.

Náměstkyně podle nich dostatečně nehájí jejich zájmy mimo jiné v otázce valorizací mezd, která byla v Pražských službách menší než například v dopravním podniku.

Komrsková jako důvod pro odvolání Romana uvedla, že ředitel má vazby na jednatele společnosti JAPOS - STAV, která v posledních třech letech přes rámcovou smlouvu od Pražských služeb dostala zakázky za 130 milionů korun. Podle náměstkyně za nevýhodnou cenu.

‚Ze dne na den.‘ Zaměstnanci ostravské firmy Tameh dostávají výpovědi, odbory nevylučují stávku

Číst článek

Firma podle ní navíc využívá dům, který Roman vlastní. Následně v reakci na hrozbu odborářů stávkou v dopisu Juklovi napsala, že se k zaměstnancům firmy nikdy nestavěla negativně, oceňuje jejich práci a chce se odborářem sejít.

V pondělí Komrsková ve vyjádření opakovala, že její kritika se týká Romana. Doplnila, že podporuje navýšení mezd zaměstnanců PSAS, ale není to na jejím rozhodnutí. „Pražské služby hospodaří se ziskem 100 milionů korun a mají uzavřenou smlouvu s městem na deset let, na základě které mají úklidové služby městu poskytovat,“ uvedla. O navýšení mezd by podle ní muselo rozhodnout představenstvo.

„Nařčení paní Komrskové o mém údajném střetu zájmů byla již minulý týden na dozorčí radě jednoznačně vyvrácena právním posudkem renomované advokátní kanceláře. Přesto vedení společnosti i nadále vnímá opakované snahy paní Komrskové zasahovat do řízení společnosti,“ uvedl k situaci Roman.

51:59

Trh práce je zamrzlý a bojíme se říct si o vyšší platy. Firmy ale čeká náraz do zdi, varuje analytik

Číst článek

Ten stojí v čele Pražských služeb přes 20 let, je to bratr manažera, podnikatele a bývalého ředitele firmy ČEZ Martina Romana. Komrsková předloni kritizovala výši odměn pro členy představenstva společnosti. Ředitel tehdy uvedl, že polovinu své odměny rozdělil mezi zaměstnance.

Šéf firmy po jednání dozorčí rady také novinářům řekl, že vedení firmy plánuje úsporami dosáhnout zvýšení mezd. Je to ale podle něj krátkodobé řešení a k dlouhodobému je nutné zajistit, aby platby ze strany města a jeho firem za služby společnosti Pražské služby adekvátně reflektovaly inflaci, což se nyní neděje.

„Pokud to dneska (v pondělí) vyřeší nějakou úsporou společnost, tak to nemůže udělat desetkrát po sobě. Vy musíte dostat od toho partnera, který po vás tu práci chce, spravedlivou valorizaci,“ řekl.

Společnost Pražské služby předloni vykázala zisk po zdanění zhruba 405,6 milionu korun, což znamenalo meziroční nárůst asi o 342,4 milionu. Zisk byl podle výroční zprávy rekordní a byl dán především situací na energetickém trhu a větším ziskem z prodeje elektřiny, páry či teplé vody, které produkuje spalovna v Malešicích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme