Počty ježků v Evropě klesají. Mezinárodní svaz ochrany přírody je přesunul do kategorie téměř ohrožených druhů, píše The Guardian. Úbytku ježků se dá zabránit, říká zástupkyně ochranářů.
Její rohy můžou měřit až metr a v kohoutku dorůstá až 180centimetrů. Na záchraně antilopy Derbyho se v africkém Senegalu podílejí vědci z České zemědělské univerzity.
Okáč skalní býval běžným druhem na skalnatých, stepních místech, po válce ale začal mizet. V krajině totiž ubylo ovcí a koz, které spásaly trávu na potřebnou výšku. Teď dostal motýl novou šanci.
Britští vědci vyčíslili, jaký vliv má na přírodu obchod s rybami a dalšími mořskými živočichy pro akvária. Roční výtěžek z prodejů činí 2,15 miliard dolarů.
„Počítám, že by to mohly být dva nebo tři výsadky po nějakých 25 až 30 jedincích. Potřebujeme, aby nám ukázali, jakým způsobem se tam budou orientovat, kde se budou zdržovat, kde budou poletovat."
Malý zavalitý quokka byl v minulosti zaměňován za hlodavce, ale opravdu je to vačnatec. Je to jeden z nejmenších druhů klokana a přezdívá se mu nejšťastnější zvíře světa.
Ochranáři spustili záchranný program sysla obecného, do kterého se zapojili i soukromí majitelé pozemků, kteří syslí rodinky už neberou jako prokletí, ale jako požehnání.
„Posiluji ochranu koalů v Novém Jižním Walesu, na území hlavního města a v Queenslandu tím, že jsem je přeřadila do druhu ohroženého,“ uvedla ministryně životního prostředí.
Odebírání vajíček a vytváření embryí je součástí projektu záchrany nosorožců bílých severních umělou reprodukcí. Žádná z posledních dvou samic v Ol Pejetě už není schopná mládě odnosit.
„S návratem ďáblů na kontinent jsme teprve na začátku, ale tohle je další milník: první mláďata narozená ve volné přírodě,“ říká Tim Faulkner, prezident ochranářské organizace Aussie Ark.
Některá zvířata byla bez kůže a téměř na všech byly patrné stopy po rybářských sítích. Tuleni přitom figurují na červeném seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody.
Fotopast zachytila levhartici známou jako Leo 117F, jak bedlivě sleduje záhadné zvíře. Samice pak zmizí, ale mláďata vypadají, jakoby pozorovala, jak se matka s vetřelcem vypořádala.
Ochránci přírody, ale i ministerstvo životního prostředí upozorňují, že poslanec Josef Kott (ANO) svým pozměňovacím návrhem ohrozí již tak silně ohrožená zvířata. Některým by hrozilo i vyhynutí.
Všech pět inspektorů oddělení CITES opouští Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP). Sehraný tým odborníků v minulosti odhalil celou řadu případů pašování ohrožených druhů rostlin a živočichů.
Odhady počtů tohoto savce se značně liší. Mezinárodní svaz ochrany přírody v roce 2016 odhadl, že populace ptakopysků se pohybuje od 30 000 do 300 000 kusů.
Nově objevený druh se vyznačuje výraznými kruhy kolem očí a našedivělou srstí. Tento druh hulmanů rychle ztrácí životní prostor a ohrožují ho také lovci.
Maso těchto ohrožených zvířat se v Číně považuje za delikatesu. Jejich šupiny se pak používají v tradiční čínské medicíně k léčbě mnoha nemocí, od rakoviny až po artritidu.
Příčinami zmenšování populace ptakopyska jsou sucho, nedostatek vody, zásahy do přirozeného teritoria, znečištění nebo výstavba hrází, které narušují místa výskytu tohoto savce, jenž klade vejce.
Podle Mezinárodního svazu pro ochranu přírody během posledních tří desetiletí počty žiraf povážlivě klesly o 36 až 40 procent ze zhruba 157 tisíc v roce 1985 na přibližně 97 500 v roce 2015.