Zachovala se Evropská komise správně, když začala částečně bojkotovat maďarské předsednictví? Debatují europoslanci Jan Farský (STAN) a Ondřej Dostál (Stačilo).
„Samozřejmě mám znalost evropského práva, které jsem vystudoval, ale praxe je nesmírně důležitá pro dosažení výsledků, které naši voliči očekávají,“ řekl ve speciálním vysílání Radiožurnálu.
KSČM se od vypadnutí ze Sněmovny potácí pod pětiprocentní hranicí, možný úspěch ale vyhlíží v červnových volbách do Europarlamentu. V hlasování s nízkou účastí mohou skalní voliči zajistit úspěch.
K široké frontě „vlastenců“, jak se sami nazývají, pro volby do Evropského parlamentu nedojde a s největší pravděpodobností do nich půjdou roztříštění. A to pomůže sněmovní opozici ANO a SPD.
Civilní profesí dětská neuroložka v projevu na akci Česko proti bídě kritizovala očkování proti covidu-19 a odmítla, že by šlo o protivládní demonstraci.
Poslance čeká jednání o novele pandemického zákona. Ten je podle kritiků připraven příliš narychlo a je v rozporu s Ústavou. Vláda ale věří, že novela původní normu vylepšuje.
Ministerstvo zdravotnictví v tandemu se svým statistickým ústavem vypilovalo důvody, proč se nikdo mimo resort nesmí dostat k informacím o fungování nemocnic.
Piráti se od listopadu zabývali setrváním Dostála ve vládním týmu. Dostál tehdy uvedl, že pokud se části Pirátů nelíbí jeho data či názory, je to jejich problém.
„Ministerstvo by obstálo jen tehdy, pokud by vysvětlilo, proč i osoby, které jsou jím samotným považovány za bezinfekční, musí nosit respirátory ve vnitřních prostorech,“ říká Ondřej Dostál.
Expert Pirátů na zdravotní právo Ondřej Dostál nesouhlasí a věří, že pandemický zákon i krizová legislativa je v pořádku, ale vláda je soustavně a vědomě porušuje.
Podle některých expertů ale čerstvě zavedená pravidla nepodléhají pandemickému zákonu. Odborník na zdravotnickou legislativu Ondřej Dostál kvůli tomu plánuje nařízení napadnou u soudu.
„Budeme-li mít dostatečnou vědeckou jistotu, že očkování brání šíření viru, tak není důvod, aby se na ně opatření vztahovala,“ míní ústavní právník a člen legislativní rady vlády Jan Wintr.
Poslanecká sněmovna ve čtvrtek večer odmítla schválit prodloužení stavu nouze. Ten končí v neděli a s ním by měla přestat platit i některá mimořádná opatření. Přinášíme vám přehled, co by se změnilo.