„Nyní dokončujeme finální podobu dohody. K jejímu podpisu dojde ve druhé polovině příštího týdne,“ řekl Válek. V současné době se k dohodě podle něho připojí čtyři pojišťovny.
Olga Aleksieienková neví, jestli se ještě někdy vrátí na Ukrajinu. Ale nechce, aby ji myšlenky na to paralyzovaly a zbrzdily. Pomohly jí návštěvy psychologa a doporučuje to i ostatním.
Pohotovost je otevřená ve všední dny od páté odpoledne do deseti hodin večer a o víkendech a svátcích od deseti hodin dopoledne do deseti hodin večer. Na provoz ordinace přispěl pražský magistrát.
Chybějící lékaře v českých regionech začíná nahrazovat telemedicína, pacienty bude vyšetřovat lékař na dálku s pomocí techniky a zdravotních sester. Pilotní projekt se rozjíždí v jihočeské Kaplici.
Moravskoslezském kraji podle hejtmanství nemá stálého zubaře asi 130 tisíc lidí. V regionu chybí 150 stomatologů. Najít ordinaci, která by nové pacienty přijímala, je dlouhodobý problém.
Starší protokoly mají jednotky poskytovatelů. Pokud budou mít lékaři s vydáváním e-receptů problém, Státní zdravotní ústav doporučuje, aby svůj software zkontrolovali a případně aktualizovali.
V prosinci skončila v Břestu ordinace praktického lékaře. Ti, kteří měli štěstí, sehnali nového lékaře v nedaleké Kroměříži. Jiní dojíždí desítky kilometrů. Obci se nedaří přilákat nového praktika.
Někteří u praktického lékaře nebyli roky, jiní nemají svého doktora, a někdy ani zdravotní pojištění. Pro lidi bez střechy nad hlavou fungují v Praze a v Ostravě ordinace Armády spásy.
Do vytipovaných oblastí, kde je péče praktických lékařů špatně dostupná, chce VZP nalákat nové doktory, a to pomocí bonifikačních programů, které by měly odstartovat od nového roku.
Nový systém podle lékařů v ordinacích způsobí problémy, a to i proto, že si ho prý nemohli předem dostatečně vyzkoušet. Praktici avizovali, že od ledna končí s vydáváním neschopenek za specialisty.
Nový ředitel Národní galerie najal externí právníky na poradenství. Kvůli vysokým výdajům za právní služby byl přitom odvolán jeho předchůdce Fajt. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Ordinace pro chudé v Ostravě už pomohla stovkám pacientům. Dostupnou lékařskou pomoc využívají hlavně lidé bez domova, sociálně slabší nebo třeba senioři.
Dalším rozdílem mezi venkovskými a městskými lékaři je ten, že na venkově nemohou pacienty odeslat k dalším lékařům a vyšetřením tak často, jak by si přáli.
Sdružení praktických lékařů vyzvalo své členy, aby 18. října, tedy příští středu, na jeden den zavřeli ordinace. Protestuje tak proti byrokracii a podfinacování praxí.
Zubaři přestanou používat některé amalgámové plomby, obsahují totiž vysoce toxickou rtuť. Změnu odsouhlasil Evropský parlament. Zákaz se týká míchaného amalgámu, který přímo v ordinaci ze rtuti připravují zdravotníci.
Praktičtí lékaři příští středu stávkovat nebudou. S ministerstvem zdravotnictví se na jednání dohodli na růstu úhrad a dalších požadavcích. Resort měl ve čtvrtek poslední šanci protest odvrátit.
Praktičtí doktoři chtějí ve středu 21. září protestně zavřít ordinace. Na termínu se dohodli zástupci všech krajů a vedení Sdružení praktických lékařů. Požadují šestiprocentní zvýšení plateb od zdravotních pojišťoven a rozšíření pravomocí například pro předepisování léků. Termín ale definitivně potvrdí až po čtvrtečním jednání s ministrem zdravotnictví.
Ministerstvo zdravotnictví nově nabízí praktickým lékařům až půlmilionový grant. Žádat o něj mohou ode dneška ti, kteří si otevřou praxi v odlehlém regionu, kde dlouhodobě nikdo neordinuje. Polovina peněz půjde na vybavení ordinace, druhá na plat zdravotní sestry. Pro tento rok ministerstvo vyčlenilo částku 5 milionů korun.
Pět milionů korun vyčlenilo ministerstvo zdravotnictví na podporu praktických lékařů v příhraničních, horských a podhorských regionech. Začínajícím doktorům tak chce resort podle ministra Svatopluka Němečka z ČSSD pomoci překlenout náklady na rozjezd kariéry, který bývá nejtěžší.
V Polsku jsou na mnoha místech už pátým dnem zavřené ordinace praktických lékařů, a to hlavně na venkově. Pětina doktorů totiž odmítla podepsat smlouvy s národní zdravotní pojišťovnou. Chtějí více peněz a lepší podmínky pro provoz ordinací.
Lékaři na Vysočině stárnou. Průměrný věk se neustále zvyšuje a razantně přibývá těch, kteří jsou starší jednašedesáti let. Hlavním důvodem je častý odchod mladých lékařů za lépe placenou prací do zahraničí.
Čím dál častěji se pacienti, hlavně ti ve větších městech, setkávají s žádostmi o sponzorský dar nebo s poplatky za nadstandardní služby. Těmi může být vyšetření bez čekání, konzultace po telefonu, ale i televize v čekárně. Lidé peníze často zaplatí, i když o služby nestojí, protože stojí o dobré vztahy s lékařem.
Na Jihlavsku skončila jednotná zubní pohotovost. Zubaři ji od Nového roku drží nově ve svých ordinacích. Přitom se ještě v loňském roce střídali v Domě zdraví v Jihlavě. To už ale kvůli zastaralému zařízení není možné.