Ditu rodiče často a brutálně mlátili. Rizikové situace nešly předvídat. „Na střední škole jsem už nevěděla, jak se z toho prostředí dostat,“ říká dnes již dvacetiletá Dita v podcastu Slušný vychování.
Nový zákon má posílit preventivní sociální práci, kterou vykonávají sociální odbory na obcích. Aby se rodině v nouzi dostalo podpory včas – dřív než nastane situace, kdy je nutné dítě z rodiny vzít.
Kapacity pěstounů by podle vyjádření ministerstva měly i na ty nenadálé krizové situace stačit. Problém je, že v některých krajích chybí. A třeba přitom právě tam je těch potřebných dětí hodně.
„Pojem domácí násilí explicitně zmiňuje osm klíčových zákonů. Žádný zákon ho však nedefinuje,“ kritizuje zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
Do babyboxu v písecké nemocnici někdo odložil chlapce Tobiáše, který byl v péči své babičky. Chlapec se v babyboxu ocitl podruhé. Před měsícem jej tam jako dvoutýdenního někdo odložil s rodným listem.
„Musí mít dravost a možná i ochotu žít jiný život, než třeba žili jejich rodiče. Někdy je to o tom, že s nimi řeším to, aby se neobviňovali z toho, že skončili v dětském domově,“ přiznává Štiková.
Lidé, kteří během sportovních utkání použijí pyrotechniku, budou moci být potrestáni pokutou až do 100 000 korun. Bude jim také hrozit zákaz vstupu na stadiony.
V Česku jsou stovky rodičů, kteří nemůžou kvůli sporům s bývalým partnerem vídat své dítě. A to i přesto, že platí alimenty a o dítě projevují zájem. Situaci ještě zhoršila pandemie koronaviru.
Kůň před 15 dny způsobil dítěti tržnou ránu, kterou mu ošetřili v českobudějovické nemocnici. Doporučili očkování proti tetanu, které je v ČR povinné, ale dítě očkované nebylo. Matka vakcínu odmítla.
Případ dívky, jejíž matka v nemocnici odmítla očkování proti tetanu, se může dostat až k Ústavnímu soudu. Podle členky vládního výboru pro práva dítěte Ágnes Němečkové došlo k procesním pochybením.