V Česku je 30 tisíc ukrajinských dětí bez rodičů. Na jižní Moravě jim budou pomáhat terénní pracovníci

Od vypuknutí války na Ukrajině přišlo do Česka asi 30 000 dětí bez rodičů. Vyplývá to z informací vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové. Ukrajinské děti zpravidla doprovodil někdo z příbuzných nebo známých a teď se o ně stará. Na tyto rodiny dohlížejí pracovníci z orgánu sociálně-právní ochrany dětí. Nově by jim měli začít na jihu Moravy pomáhat kolegové, kteří budou primárně v terénu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z Ukrajiny prchají kvůli vpádu ruských vojsk rodiče s dětmi

Na jižní Moravu přišlo od začátku války zhruba 40 dětí bez doprovodu kohokoliv dospělého | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Centrum pro cizince Jihomoravského kraje momentálně hledá ideální kandidáty, kteří by se o ukrajinské děti starali v terénu. Požádalo si o ně deset měst a šest městských částí. Konkrétně stojí o pracovníky třeba ve Vyškově, Břeclavi, Šlapanicích nebo například v Kuřimi.

V Česku bylo k počátku dubna 325 742 uprchlíků z Ukrajiny s dočasnou ochranou, dvě třetiny jsou ženy

Číst článek

Jedním ze základních předpokladů uchazečů je znalost ukrajinštiny a češtiny. Centrum plánuje pracovníky prozatím zaměstnat do konce roku a pak jejich činnost vyhodnotit. Finance pro ně má zajištěné do konce roku 2024.

Využije totiž peníze, které dostalo ministerstvo vnitra od OSN prostřednictvím fondu UNICEF. Ten dal resortu skoro 360 milionů korun a využít je musí na posílení integrace migrantů a zlepšení jejich začleňování do české společnosti.

Jednou z oblastí, kterou se rozhodlo vnitro podpořit, se týká právě center pro cizince a jejich činnosti.

Až 200 samotných dětí

Ukrajinským dětem, které do Česka nepřišly s rodiči, zajišťuje každý orgán sociálně-právní ochrany dětí podobné služby jako českým rodinám.

„Jde o základní poradenství o právech a povinnostech, informace o systému sociálně-právní ochraně dětí a jeho kompetencích, důležitých kontaktech, komunikaci s ministerstvem, VZP a jinými subjekty. A to jak v ukrajinštině, tak v češtině,“ vysvětluje mluvčí Jihomoravského kraje Petr Holeček.

Kromě toho přišlo na jižní Moravu zhruba 40 dětí bez doprovodu kohokoliv dospělého. Šlo hlavně o chlapce ve věku od 15 do 17 let. Ubytování jim zajistili zástupci orgánu sociálně-právní ochrany dětí hlavně ve spolupráci s azylovým domem pro mládež v Brně a s vysokými školami.

Ukrajinská vláda si nepřála, aby se jich ujali pěstounské rodiny. V celém Česku je takových dětí podle ministerstva práce a sociálních věcí 150 až 200.

Alena Hesová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme