Strach má ředitel nemocnice nejen z příchodu velké vody, u některých ze vstupů už se odpoledne rozmisťovaly pytle s pískem. Problémem je i možný výpadek elektřiny.
Hrozí, že se voda dostane do nemocnice a mohla by zkratovat elektřina, což by pacienty na přístrojích ohrozilo, uvedla mluvčí nemocnice Andrea Šromová.
„Každý pacient by měl mít svého klinického farmaceuta a jednou za čas jet na lékový servis, zda je medikace dobře poskládaná, vysvětluje vedoucí Oddělení klinické farmacie ÚVN v Praze, Irena Murínová.
„Nyní řešíme možnost, aby bylo jednoznačně definované, že nemocnice musí nabídnout bezplatnou variantu přítomnosti rodiče během hospitalizace,“ popsal náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.
Už teď chybí zhruba dva a půl tisíce zdravotních sester. „Daleko podstatnější je to, co nám hrozí. Za pět až deset let zhruba 30 procent kapacity odejde do důchodu,“ upozorňuje Ladislav Dušek.
Virtuální Irena měla volajícímu poskytnout základní informace o provozu nemocnice, pacienta objednat, nebo pomoci s předpisem léků. Personálu tak usnadní jeho každodenní práci.
V centru se starají hlavně o vojáky zraněné na frontě. Kvůli zaminovaným oblastem na východě Ukrajiny ale podle zdejších zdravotníků potřebují stále častěji pomoc a péči i civilisté.
Svaz pacientů sám sebe na webu definuje jako „občanský humanitární spolek pacientů“, který provozuje poradnu. Pracovat se Rath rozhodl v hostivické ordinaci a v brněnské věznici.
„Vtrhnul sem, dal mi ránu, další dal doktorovi,“ popisuje sestra Romana Lepltová. Také proto má na vybraných odděleních náchodské nemocnice personál k dispozici bezpečnostní tlačítka.
V českém tisku se ve čtvrtek dočtete, že soukromá sanitka roky fiktivně vozila pacienty a účtovala za to peníze od Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. Zjistily to Hospodářské noviny.
Jestli se zdravotníci dočkají mimořádných odměn i za současnou vlnu pandemie, není jasné. Končící a nastupující vláda se totiž neshodnou na tom, čí je to úkol.
„Nemocnice jsou poměrně hodně zatíženy. Nestíhají tak dohlašovat hospitalizace v reálném čase,“ řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.
Praha||Zdislava Pokorná, Vítek Svoboda|Zprávy z domova|PŮVODNÍ ZPRÁVA
Jak zjistil server iROZHLAS.cz, Babišův kabinet vyhověl přání Rumunska sužovaného covidem: v sobotu přiletěli do země vládním speciálem dva rumunští pacienti s covidem-19.
„Pacienti budou mít aktuální laboratorní výsledky, texty ambulantních zpráv, budeme jim posílat notifikace k návštěvám, budou si moct požádat o recept nebo komunikovat s IKEMem,“ popisuje Petr Raška.
V tisku se v pondělí dočtete, že některé pacientské organizace budou možná muset skončit nebo se zásadně změnit. Ohroženy jsou například organizace zastupující pacienty s autismem nebo Alzheimerem.
Více než polovina z registrovaných jsou starší 60 let. Přihlásilo se také asi 1100 seniorů nad 70 let, kteří se mohou hlásit bez kódu jen na základě věku už od začátku března.
Ve středečním českém tisku se dočtete, že Brusel chce narovnat platy mužů a žen. Navrhuje, aby firmy zveřejňovaly, jaký plat u nich obě pohlaví mají, píší Hospodářské noviny.
„Pacient nikdy nezůstane před nemocnicí, vždy bude přijat, i když ta péče už nemusí být taková,“ popisuje pro Český rozhlas Plus Marek Vácha ze 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Situace v nemocnicích na západě Čech je kritická, ale o něco méně než dřív. Není tak podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) potřeba, aby byli odtamtud pacienti převáženi do Německa.
Většinu obviněných převážně tvoří lékaři a zdravotní sestry nejmenovaného soukromého zdravotnického zařízení, informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.