Gesto dobré vůle je vnímáno jako snaha přesvědčit ostatní státy, že je Malajsie připravena rozvíjet svou ekonomiku a současně udržet naživu ohrožené druhy.
Proti používání palmového oleje z produkce plantáží vzniklých vypálením deštných lesů se před lety zvedla vlna nevole, která vedla k výraznému nárůstu podílu ekologicky vyráběných tuků.
Silničáři už museli vozovku provizorně opravit po nehodě, mimo jiné asfaltovali žárem popraskané betonové desky. Po víkendu je budou spravovat speciální technikou, vymění je na jaře.
Po nedělní hromadné nehodě na dálnici D1 na Benešovsku zaměstnaly silničáře zejména požár a desítky tun palmového oleje, který vytekl z havarované cisterny. Poškodily nejen vozovku.
Obliba palmového tuku v potravinářství a chemickém průmyslu si vybírá vysokou daň. Kácí se obrovská území deštných pralesů, se kterými mizí nejen „plíce Země“, ale i další fauna a flóra.
Orangutani na ostrově Borneo vymírají. Za posledních 16 let jich z ostrova zmizelo téměř 15 000. Informuje o tom deník Guardian. Za úbytek orangutanů může hlavně kácení pralesů a lov.
Palmový olej se stal jedním z nejpoužívanějších produktů rostlinné výroby. Najdeme ho v potravinách nebo kosmetickém zboží. Jeho odpůrci tvrdí, že kvůli jeho pěstování mizí deštné pralesy.
Celosvětoví producenti čokoládových pamlsků Nestlé, Mars a Hershey’s byli obviněni z porušení slibu, který svým zákazníkům dali ohledně používání palmového oleje z decimovaných indonéských lesů.
Fungují jako plíce světa nebo lékárna. Indonéské deštné pralesy ale trápí mýcení kvůli palmovému oleji. Jedním z důvodů je i to, že se mladí lidé o přírodu nezajímají.
Palmový olej má stále víc odpůrců. Z exkluzivního průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas vyplývá, že potraviny s obsahem palmového oleje si nekupuje až třetina Čechů, především ženy a vysokoškoláci. Lidé si totiž více uvědomují ekologické dopady při výrobě tuku i zdravotní rizika.
Používat ve školách a nemocnicích výrobky s obsahem palmového oleje by mohlo být v budoucnu zakázané. Prosadit to chce místopředsedkyně sněmovního zemědělského výboru Olga Havlová z Úsvitu. Varuje před možnými zdravotními riziky. Ministerstvo zemědělství ale návrh nepodporuje.
Rusové si za potraviny budou muset připlatit. Zdražení ale tentokrát nebude důsledkem ruského embarga na západní potraviny, ale starostmi vlády o zdraví národa, který prý jí hodně nezdravě. Vláda se chystá zvýšit spotřební daň na potraviny a nápoje, které neprospívají zdraví.