Na Borneu zemřelo za 16 let 100 tisíc orangutanů. Na vině je kácení pralesů, ale i útoky lidí

Orangutani na ostrově Borneo vymírají. Za posledních 16 let jich z ostrova zmizelo téměř 15 000. Informuje o tom deník Guardian. Za úbytek orangutanů může hlavně kácení pralesů. Těch se domorodci zbavují, aby měli nové prostory na plantáže pro získávání palmového oleje. Ochránci životního prostředí varují, že bez aktivní ochrany před lovem a úbytkem pralesa jsou orangutani ve velkém ohrožení.

Borneo Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový druh orangutana - tapanulijský orangutan

Ilustrační foto | Foto: AFP foto / Sumatran Orangutan Conservation Programme | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle serveru BBC více než 100 000 kriticky ohrožených orangutanů zemřelo na Borneu od roku 1999. Vědci zkoumali orangutany 16 let a za jejich razantním úbytkem stojí především odlesňování, spojené se získáváním palmového oleje. Na vině je také hornictví a papírnický průmysl. Výzkum byl publikován v časopise Current Biology.

Vědci také zjistili, že zvířata mizí i z oblastí, které jsou zalesněné. „Ukázalo se tedy, že velký podíl na úbytku orangutanů má lov či cílené zabíjení farmáři, kterým orangutani ničí úrodu,“ sdělila Maria Voigtová z Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v Německu.

Biologové varují před mikroplasty. Miniaturní odpad může ohrozit největší živočichy v oceánu

Číst článek

Lov orangutanů

„Minulý týden jsme našli zastřeleného orangutana, který měl v těle 130 diabolek ze vzduchovky. Je to šokující a zbytečné, uvedl profesor Serge Wich z Univerzity Johna Moorese v Liverpoolu, který se také podílel na výzkumu. „Orangutani sice chodí farmářům na ovoce, ale nejsou nebezpeční. Pokud se ale tato zvířata setkají s lidmi na plantážích, nemají šanci přežít.“ Wich vyzval představitele Malajsie a Indonésie k odsouzení cíleného zabíjení opic.

Výzkum ale také ukazuje, že přírodní zdroje jsou využívány neudržitelným způsobem. Pokračující odlesňování může zahubit 45 000 orangutanů během příštích 35 let.

Palmový olej

Pěstování palmového oleje, který je jeden z nejvíce používaných v potravinářském průmyslu, je známou hrozbou pro životní prostředí právě kvůli kácení lesů. Emma Kellerová ze Světového fondu na ochranu přírody řekla BBC, že je na zákaznících, aby zatlačili na společnosti a tím je donutili přejít na ekologičtější strategie. „Naším velkým cílem je zakázat odlesňování a osazování rašeliništ.“

Ohrožený žabák Romeo hledá partnerku i na internetu. Moc času už mu nezbývá

Číst článek

Stavění mostů

Tým ze zoologické zahrady v Chesteru ve Spojeném království zveřejnil první obrázky zvířat, jak používají závěsné lanové mosty vyrobené lidmi. Catherine Bartonová, koordinátorka záchovného programu uvedla, že cílem je znovu spojit území rozdělené odlesněním. „Vidíme, že zvířata začínají používat tyto mosty a tím se nám daří propojovat fragmentovaný biotop. Jedná se však jen o krátkodobé řešení.“

Bartonová dodala, že z dlouhodobého hlediska usilují o obnovu lesa a vytvoření prostoru pro lidoopy. Wich dodává, že nestačí chránit pouze přirozené prostředí, ale i samotná zvířata. „Mohlo by se stát, že budeme mít lesy v pořádky, ale bez orangutanů.“

Markéta Ptáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme