„Ukrajinští pohraničníci nejsou rádi, když vidí člověka s ruským pasem. Vždycky jsem musela zastavit vedle hranice, fotografovali mě zepředu, z profilu, brali otisky prstů,“ popisuje Elena.
V nových pasech je totiž text prvního verše básně „Aká si mi krásna“, jejímž autorem je slovenský básník a překladatel Peter Dobroslav Bella. To byl bratr Šimečkova praprapradědečka z matčiny strany.
„Pokud se v Česku ruský občan prokáže nebiometrickým pasem, pobývá zde nelegálně. Nebiometrické pasy se mnohem snadněji upravují a falšují,“ sdělila Mariana Wernerová z ministerstva zahraničí.
„Můj otec opustil Československo v srpnu 1948. O české občanství jsem požádala v roce 2019. Potřebovala jsem hodně dokumentů. Když žádost přišla zpět nepotvrzená, tak to byl šok,“ říká jedna z nich.
Za druhé světové války vydával uprchlíkům cestovní pasy. „Protože mu došly československé pasy, tak tady v Marseille pořídil jejich imitaci, ale byly růžové,“ upřesnil současný velvyslanec ve Francii.
Bělorusko zadrželo v minulém roce po návratu ze zahraničí nejméně 125 svých občanů. Režim Alexandra Lukašenka navíc zrušil možnost zažádat si o nový cestovní pas na konzulátech.
Samotný král nevlastní pas. Je totiž vydávám jeho jménem a tak ho nepotřebuje, píše The Guardian. Od roku 2011 v Británii neexistují občanské průkazy a tak je pas mnohdy jediným osobním dokladem.
Zabavování pasů se týká především lidí z vyšších vrstev, kteří jsou často proti ruské agresi na Ukrajině a bojí se poklesu úrovně svého životního stylu.
„Covid pasy“ by podle mluvčí cestovní agentury Invia Andrey Řezníčkové byly zásadním krokem v cestování za současného stavu. „Usnadní se tím mnoho času, peněz i papírován,“ říká.
Víza jim umožní bydlet, pracovat a studovat ve Velké Británii. Zhruba polovina z 5000 podaných žádostí pochází od občanů Hongkongu, kteří již v Británii žijí.
Osobní doklady propadlé v březnu dál platí, píšeMf Dnes. A Česko by podle Lidových novin mohlo v boji s koronavirem využít i aktivní zálohy. Více se dozvíte ve výběru z médií Radiožurnálu.
Nenávisti na sociálních sítích stále přibývá, píše Deník N. A získat český pas bude pro cizince obtížnější, informují Lidové noviny. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Česká republika je na sedmém místě společně s Maltou. Jejich pasy umožňují bezvízové cestování do 183 zemí světa. Ještě před deseti lety byly české cestovní doklady na sedmnáctém místě.
Polsko o bezvízový styk se Spojenými státy dlouhodobě usilovalo a američtí představitelé v poslední době Varšavě slibovali, že zrušení vízové povinnosti se blíží.
„Vznikne profese, která podobně jako už třeba fyzioterapeut provede rodinu tím začátkem. Pomůže jim zorientovat se v dané problematice. Nabídne jim okamžitou pomoc,“ tvrdí psycholožka Thorová.
Vydávány budou nové průkazy s platností na nejméně pět a nejvýše deset let ve standardním formátu odpovídajícím rozměrům kreditní karty a jejich součástí bude muset být i strojově čitelná část.
Konzul maďarské pasy vydával ve městě Berehove, které Maďaři považují za své centrum. Jejich předáci si tam stěžují na jazykovou a kulturní diskriminaci ze strany ukrajinských úřadů.
Mladému Britovi se podařilo projít letištními kontrolami na pas své přítelkyně. Přišlo se na to až po přistání v Berlíně, když svůj cestovní doklad ukázal palubnímu personálu.
Ukrajina v pondělí důrazně protestovala proti podobě chystaných nových polských pasů, na nichž má být vyobrazena kaple polských vojáků na hřbitově ve Lvově.
Rozrušená a vystrašená. Tak popisuje své pocity veterinářka z Glasgowa, které zkomplikoval život nový migrační výnos amerického prezidenta Donalda Trumpa. Když chtěla Hamaseh Tayariová odletět z dovolené v Puertu Ricu zpátky domů do Skotska, čekalo na ni nepříjemné překvapení. Kvůli íránskému pasu nemohla nastoupit na plánovaný let. Součástí byl totiž i přestup na newyorském letišti.
Červnové referendum ve Spojeném království přineslo trvalou bolest hlavy pasovým oddělením hned několika států. Řada Britů žádá o irský cestovní doklad, někteří Východoevropané žijící v Británii se zajímají právě o pas britský, a zajímavý krok se rozhodly podniknout i desítky příslušníků židovské komunity. Zvažují žádost o pas v Německu nebo Rakousku, odkud jejich předci uprchli před Hitlerem.
Cestovní doklad už není na počkání. Rychlý pas nově dostanete až za šest dnů za více než dvojnásobný příplatek. Letos totiž začaly platit novinky ve vydávání cestovních dokladů. Spolu s blížícím se začátkem dovolených a prázdnin se na úřadech navíc prodlužují fronty se žádostmi o vydání pasu. Situace se v jednotlivých městech liší. Někde si lidé počkají až hodinu. Řada míst nabízí i internetovou rezervaci termínu.
Aukční síň Bonhams v New Yorku draží cestovní pas Franze Kafky. Prodejní cenu dokumentu s Kafkovým podpisem odhaduje v přepočtu až na 360 tisíc korun. Slavný spisovatel a pražský rodák pas využíval na cestách v posledních dvou letech života.