O státní příspěvek požádalo už 450 horníků a dalších zaměstnanců OKD, kteří přišli o práci. Příspěvky jsou odstupňované podle odpracovaných let a dosahují až 8 tisíc korun měsíčně. Podmínkou je rozvázání pracovního poměru kvůli organizačním změnám.
Těžební společnost OKD požádala vládu o pomoc na útlum Dolu Paskov. Po státu chce až 723 milionů korun. Peníze mají jít na odstupné propouštěným zaměstnancům a technickou likvidaci dolu. Ministerstvo financí ale s dalšími penězi pro OKD nepočítá, oznámil ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD pak nevidí důvod dávat peníze OKD ve chvíli, kdy šachty nevlastní státní podnik Diamo. Těžební společnost je od května v úpadku, vláda už ji letos jako pomoc poskytla úvěr 700 milionů korun.
V Dole Paskov na Frýdecko-Místecku se přestane těžit uhlí 31. března 2017. Ještě tento měsíc by měli opustit důl první horníci. Ti, kteří se rozhodnou pokračovat v jiných dolech OKD, se mohou těšit na motivační příspěvek 50 až 80 tisíc korun.
Horníci na Dole Paskov jsou ve stávkové pohotovosti. Nesouhlasí s tím, že vedení společnosti OKD chce důl uzavřít, aniž vyhlásilo útlum těžby. Horníkům se navíc nelíbí tempo, s jakým vláda připravuje sociální program pro propuštěné havíře.
Vláda a tripartita dnes budou hledat způsob, jak řešit problémy v dolech na Ostravsko-Karvinsku. Situace v těžební společnosti OKD je podle ministerstva průmyslu vážná, hrozí propouštění. Možnost, že by společnosti OKD finančně pomohl stát, odmítá ČSSD i odborové svazy. Firma prý selhala při své manažerské činnosti.
Těžební společnost New World Resources (NWR), která je majitelem černouhelné firmy OKD, navrhla uzavření Dolu Paskov už na konci příštího roku. Původní plán přitom počítal s uzavřením na konci roku 2017. Druhou variantou je převod dolu na stát. Vyplývá to z materiálu pro pondělní jednání vlády, který má k dispozici ČTK.
Horníci z Dolu Paskov u Frýdku-Místku mají znova strach o práci. Kvůli tomu, že tržní cena uhlí je pořád velmi nízko, hrozí zánik dohody mezi společností OKD a státem. To by ale znamenalo konec jistoty zachování pracovních míst aspoň do konce roku 2017. Problém bude řešit vláda.
Důl Paskov na Frýdecko-Místecku by se nemusel zavírat. Alespoň ne do roku 2017, jak se uvažovalo. Nedávno vysoce ztrátovému dolu se totiž zlepšily totiž hospodářské výsledky a vytěžil více uhlí, než bylo v plánu. Cílem pro tento rok je dokonce úplné zrušení provozních ztrát, takzvaná provozní nula.
Vláda může poskytnout státní pomoc dolu Paskov. Rozhodla o tom Evropská komise. Plán státní pomoci je podle ní v souladu s pravidly vnitřního trhu Evropské unie. Vláda se dohodla s vlastníkem dolu, firmou OKD, že poskytne 600 milionů korun na sociální program pro horníky, a těžba tak bude moct pokračovat do roku 2017.
Policie už zná pravděpodobnou příčinu úterní exploze v Paskově na Frýdecko-Místecku. Podle dosavadních měření ji způsobil únik plynu z podzemního potrubí, které vede jen několik metrů od poničené budovy celního úřadu. Výbuch zranil 9 lidí, z toho 4 skončili s těžkými popáleninami na jednotce intenzivní péče.
Při dnešním výbuchu v budově celního úřadu v Paskově na Frýdecko-Místecku bylo zraněno sedm lidí, pět žen a dva muži. Šest lidí bylo s popáleninami různého rozsahu transportováno do Fakultní nemocnice v Ostravě, mladík s lehčím zraněním skončil v Městské nemocnici Ostrava. Nejhůře dopadla žena středního věku, která byla v kritickém stavu a měla popáleniny na 80 procentech těla. Příčina výbuchu se vyšetřuje.
Vláda dnes rozhodne o dalším osudu horníků z Dolu Paskov u Frýdku Místku. Bude hlasovat o tom, jestli podpoří dohodu mezi státem a těžební firmou NWR. Pokud ji ministři schválí, zaplatí stát 600 milionů korun jako pomoc propuštěným havířům a naopak vlastníci dolu zavřou šachty až za tři roky.
Ministři dnes dostanou na jednání vlády nejnovější podrobnosti o způsobu útlumu dolu Paskov společnosti OKD a hlavně dopady na státní rozpočet. Variant je mnoho a nejisté je třeba to, jak ceny uhlí ovlivní útlum dolu. Konkrétní datum zavření šachet ale není jedinou věcí, kvůli které se na vládu obrací horníci na Ostravsku. Chtějí také dřívější odchody do důchodu, podobně jako v minulosti.
Důl Paskov na Ostravsku je už delší dobu symbolem krize na uhelném trhu, velké problémy ale hrozí i na dalších místech. Podle hornických odborů může už po roce 2016 skončit i Důl Karviná. Firma OKD to sice odmítá, jistotu ale nemá vůbec nikdo. Mezi horníky se šíří strach z hromadného propouštění.
Těžba na ostravském Dole Paskov by se mohla o dva roky prodloužit. Při pondělním setkání s hornickými odbory to připustil premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. V následujících týdnech totiž nová vláda projedná návrh ministerstva průmyslu a obchodu, které chce dobývání uhlí na Frýdecko-Místecku utlumit až po roce 2016.
Změna výroby v největší celulozce v zemi, Biocelu Paskov, je u konce. Po zhruba dva roky trvající přestavbě už továrna produkuje viskózovou celulózu, bez které se neobejde textilní průmysl. Více než dvou miliardová investice je pro firmu novou příležitostí a příslibem do budoucnosti, lidem v okolí továrny ale úlevu nepřinesla. Zápach i hluk je totiž trápí stále.
Na novou vládu čekají i tisíce horníků v Moravskoslezském kraji. Už na jaře by mělo být jasné, co bude dál s Dolem Paskov, který chce společnost OKD zavřít, protože na něm prodělává.
Nejpozději na konci března bude jasné, kdy se definitivně zavře Důl Paskov na Frýdecko-Místecku. Vyplývá to z dohody mezi státem a společností NWR, kterou dnes obě strany podepíší. Ve hře je stále několik variant, včetně toho, že ztrátový důl odkoupí stát za symbolickou jednu korunu. Cílem je co nejdelší zachování pracovních míst.
Několik skupin horníků na Karvinsku přešlo z dolu Paskov u Frýdku-Místku na důl Darkov. Sice musejí do práce dojíždět desítky kilometrů, ale zbavili se strachu o zaměstnání. Těžební společnost plánuje důl Paskov uzavřít.
Společnost NWR předloží ještě tento týden konkrétní plány, které se týkají těžby uhlí na Ostravsku. Včetně dalšího postupu chystaného útlumu dolu Paskov.
Společnost OKD zatím Beskydy neopustí. I když mají těžaři problémy, stát jim podle ministra průmyslu a obchodu v demisi Jiřího Ciencaly nemůže ložisko jen tak vzít. Neumožňují to současné zákony. Starostové i lidé z Frenštátska přitom doufají, že potíže firmy uchrání chráněnou krajinnou oblast od dobývání. A nechtějí ani, aby těžaři ložisko zkoumali.
O dalším osudu Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku a také několika tisíců zaměstnanců jednali téměř hodinu v Karviné hornické odbory společně s prezidentem Milošem Zemanem. Prezident vyjádřil boji o záchranu a zachování těžby na Paskově plnou podporu. Důl chce udržet v provozu nejméně do roku 2016.
V noblesním prostředí karvinského zámku se dnes setká prezident Miloš Zeman s hornickými odboráři. Mluvit budou o chystaném uzavření dolu Paskov, které plánuje těžební společnost OKD. Stovkám lidí hrozí, že kvůli omezení těžby přijdou o práci.
Společnost RPG byty by měla podle prezidenta Miloše Zemana postoupit 44 tisíc bývalých bytů OKD. Jejich novým majitelem by se mohl stát například Moravskoslezský kraj. Zeman to řekl po dnešním jednání o budoucnosti těžby v Dole Paskov, na kterém se sešel se zástupci společnosti OKD, premiérem v demisi Jiřím Rusnokem a zástupci dalších významných zaměstnavatelů v regionu.
O dalším osudu černouhelného dolu Paskov nedaleko Ostravy budou dnes na Hradě jednat zástupci státu a těžební společnosti OKD. Vedení firmy chce důl uzavřít do konce roku 2014. Prezident Miloš Zeman a premiér Jiří Rusnok usilují o to, aby se těžba prodloužila nejméně do roku 2016. Pro těžaře je ale provoz Paskova ztrátový.
Bez pomoci státu se v dole Paskov přestane těžit a důl se po roce 2014 uzavře. OKD nechce dotovat ztrátový provoz. V České televizi to řekl generální ředitel a předseda představenstva této firmy a výkonný ředitel společnosti NWR Ján Fabián.
Spolumajitel OKD Zdeněk Bakala píše prezidentovi Miloši Zemanovi kvůli situaci v dolu Paskov. Kritickou situaci je ochotný řešit s představiteli státu. Regionu hrozí ztráta tisíců pracovních míst. V úterý se o řešení bude radit prezident a premiér v demisi s lidmi z OKD.
Těžba v dole Paskov by se mohla prodloužit do roku 2016, premiér v demisi Jiří Rusnok to prohlásil po jednání tripartity. Předpokladem je prý ale džentlmenské přistoupení majitelů OKD k jednání se státem.