Zaznělo, že Česko zatím míří k létům s běžnými teplotami nad 40 stupňů Celsia a k výpadkům pitné vody. Jaká opatření by proti tomu klimatologové přijali, kdyby měli tu moc?
„Pokud začíná rašení či nastupují první květy dříve než je obvyklé, tak i déle čerpají vodu z půdy a ta může později chybět,“ dodává k současnému počasí Pavel Zahradníček z Akademie věd.
Pokud jde o srážky, například jaro bylo podle meteorologů podnormální. Na východě Moravy a severozápadě Čech dokonce spadlo jen 50 procent dlouhodobých hodnot.
„Na 98 procentech území je dokonce více půdní vláhy, než je obvyklé. Na 72,5 procenta území je to o více než 20 milimetrů, a na 4,4 procenta území dokonce více než o 80 milimetrů,“ řekl klimatolog.
Podle klimatologa Zahradníčka se na sucho můžeme připravit. První opatření je zachytávání vody v krajině tak, aby se dostávala do hlubších vrstev. Jako další je lepší zacházení s vodou všech obyvatel.
Lyžařská sezona v Krkonoších se v příštích dvaceti letech zkrátí o pětinu. V nížinách uvidíme souvislou sněhovou pokrývku v průměru místo dosavadních tří týdnů jenom jeden týden v roce.
Chybějící voda v půdě, nižší úroda i usychající stromy ve městech – sucho trápí Česko i letos. Na co bychom se do budoucna měli připravit? Hostem Vinohradské 12 je klimatolog Pavel Zahradníček.
Snížené výnosy plodin, lesní požáry a nedostatek vody. Sucho zasáhlo území Česka o několik týdnů dříve než loni. Nejhorší situace je na střední a jižní Moravě.