Šaroch původně v roce 2019 stíhání Babiše a dalších lidí zastavil. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci stejného roku po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Nagyové.
Předseda senátu Petr Mikeš uvedl, že podle senátu Zeman po subjektivní stránce podjatý nebyl a že neměli pochybnosti, že by dovolání ve věci dopadlo zcela stejně, pokud by se Zeman z procesu vyloučil.
Polák by měl řídit odbor trestního řízení a mezinárodní odbor. Stříž žádá o jmenování Poláka náměstkem k 16. srpnu. Bude mít tak dva náměstky, na své pozici zůstává i současný náměstek Jiří Pavlík.
„Neznám její argumentaci, ani kárný návrh. Nebudu ji tudíž komentovat, a to ani nyní, ani až se s jejím obsahem seznámím, protože nehodlám dopředu naznačovat způsob své obhajoby,“ doplnil Zeman.
Kárná žaloba míří na Zemanovo zapojení v kauze Czernin, ve které se měl dostat do střetu zájmů a zasahovat ve prospěch svého známého. Informaci přinesly Seznam Zprávy.
„Vybalancovat tu míru, kdy ještě se bavíme o svobodě slova, politických prohlášeních, občanských postojích, a kdy už jde o rasové nebo jiné nenávistné útoky, je velmi složité,“ uvedl Stříž.
Premiéra Babiše, který měl ke Střížovi výhrady, podle ministryně Benešové přesvědčilo setkání. „Předtím se neznali. A když někoho neznáte, je těžké ho hodnotit. Takže si vysvětlili řadu věcí,“ říká.
Nápad ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešové, aby to byl právě Igor Stříž, nejprve narazil u prezidenta s premiérem, kteří se těšili na někoho jim bližšího.
Stříž chce také znovu otevřít debatu o novém zákoně o státním zastupitelství, případně o novelizaci nynější právní úpravy. Ve funkci pak netouží setrvat „nepřiměřeně dlouho“.
„Pozice nejvyššího státního zástupce má rovinu symbolickou a myslím, že nemůžeme rezignovat na to historické dědictví,“ kritizuje Stříže Marek Výborný (KDU-ČSL).
„Budu klást důraz, aby každý státní zástupce přistupoval k vyřizování své agendy, svých věcí, naprosto objektivně,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál Igor Stříž.
„Ve svém současném složení by jistě zamezil tomu, čeho se bojí někteří novináři. Tedy aby Andrej Babiš nedosáhl neoprávněné výhody tím, že nechá post nejvyššího státního zástupce prázdný.“
Česko je bez nejvyššího státního zástupce. Pavel Zeman odstoupil k 30. červnu, vláda se ale zatím návrhem na jmenování nového nezabývala, má to v plánu 12. července.
O tom, že je Marie Benešová kontroverzní ministryní spravedlnosti, jež si tu a tam nevidí do úst, není pochyb. S tím koresponduje i arogance, s níž odmítla konzultovat výběr šéfa žalobců s opozicí.
„Jedna možnost je, že pan Stříž bude pověřený a vybere to příští vláda, a druhá možnost je, že budeme akceptovat návrh paní Benešové,“ řekl Babiš. Poukázal na to, že jde o politickou záležitost.
Podle viceprezidenta Unie státních zástupců Ondřeje Šťastného byla jména vážných kandidátů na funkci kvalitní. Stříž působí jako první náměstek nejvyššího státního zástupce od roku 2011.
Organizace poukázala na to, že Česko stále nedokázalo přijmout změny k zajištění nezávislosti státních zástupců a připomněla, že Zeman rezignaci zdůvodnil údajnými tlaky ze strany ministryně Benešové.
Kdo se stane nejvyšším státní zástupcem, zatím není jasné. Šance má Zemanův současný první náměstek Igor Stříž nebo ředitel odboru trestního řízení Nejvyššího státního zastupitelství Roman Hájek.
Podle Pavla Zemana bylo zejména na začátku po reorganizaci znatelné, že vznikne veliký útvar, který bude těžké řídit. „Kdyby bývaly zůstaly dvě jednotky oddělené, tak by to bylo lepší,“ řekl.
„Bylo by ideální, aby člověk, který bude po mně, byl stejně apolitický, jako jsem byl já,“ přiznal v rozhovoru pro Radiožurnál odcházející nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nesouhlasil s tím, aby případ skončil jen v přestupkovém řízení, pisatelka výhrůžek se podle něj dopustila trestného činu. Nejvyšší soud ale dovolání odmítl.
Benešová už nemá čas vymýšlet čerstvé vyšetřovací verze vrbětických výbuchů, čímž jen přidělávala vrásky premiéru Andreji Babišovi. Teď se soustředí na hledání nejvyššího státního zástupce.
Podstatou kauzy je to, že farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele.
Policie odhadla před 19. hodinou na Václavském náměstí 4000 až 5000 účastníků demonstrace. Zaplněna byla prostřední část náměstí až k Jindřišské ulici.