Novým nejvyšším státním zástupcem bude Igor Stříž. Vláda schválila návrh ministryně Benešové
Pavla Zemana vystřídá v čele Nejvyššího státního zastupitelství jeho dosavadní náměstek Igor Stříž. Na pondělním zasedání to schválila vláda, jak informovala ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová, která Stříže ke jmenování navrhla. Úřad řídil jakožto první náměstek už od 1. července poté, co ve funkci skončil Pavel Zeman. Oficiálně se funkce ujme v úterý.
Vláda se podle ministryně Benešové záležitostí zabývala několik minut a rozhodnutí podle ní bylo jednomyslné.
„Je to profesionál, který prošel všemi stupni státního zastupitelství, pracoval jako statutární zástupce a první náměstek nejvyššího státního zástupce. V současné době se tedy bude ujímat funkce,“ řekla ministryně spravedlnosti Benešová na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády.
Nikdy se nestalo, abychom neměli nejvyššího státního zástupce, vláda selhala, tvrdí Šťastný
Číst článek
„Má bezpečnostní prověrku na tajné a byl doporučen i Unií státních zástupců, která mu dala kladné hodnocení a jednoznačné doporučení,“ dodala ministryně. Respektován je podle ní v soustavě soudnictví. Benešová by měla Stříže uvést do funkce v úterý v odpoledních hodinách.
„Jsem rád, že vláda konečně obsadila místo nejvyššího státního zástupce. Také jsem rád, že se přiklonila k zákonné úpravě a dlouholeté praxi, že nejvyšším státním zástupcem by měl být kariérní státní zástupce,“ řekl o svém jmenování Stříž.
Podotkl, že o velké radosti ze jmenování se z jeho strany hovořit nedá. „O tuto funkci jsem nijak neusiloval, nešel jsem jí naproti, pouze jsem akceptoval návrh paní ministryně. Cítím jakousi zodpovědnost za funkci, kterou jsem dosud vykonával po boku Pavla Zemana. Je to dostatečný závazek, abych pokračoval v trendu, který Pavel Zeman nastolil,“ dodal čerstvě jmenovaný nejvyšší státní zástupce.
Uvedl, že funkci nehodlá vykonávat stejně jako jeho předchůdce, jde mu ale o udržení směřování Nejvyššího státního zastupitelství zejména v jeho nestrannosti a nezávislosti na vnějších vlivech. „To zůstává mou prioritou,“ řekl. Stříž by měl své plány sdělit na úterní tiskové konferenci.
Stříž působí ve veřejné žalobě od roku 1986, nejprve jako právní čekatel, později vyšetřovatel a prokurátor u vojenské prokuratury.
Od roku 1996 pracoval na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci, v letech 1997 až 2007 byl náměstkem vrchního státního zástupce. Po nástupu Pavla Zemana do funkce nejvyššího státního zástupce v roce 2011 se stal jeho náměstkem.
Česko nezvládlo zajistit nezávislost státních zástupců, píše OECD. Organizace poukázala na odchod Zemana
Číst článek
Zeman rezignaci k 30. červnu oznámil v polovině května, mezi důvody zmínil i tlak ze strany Benešové. Ministryně jeho slova odmítla.
Kritika návrhu
Benešová Stříže na místo navrhla koncem června, vláda však na nejbližším zasedání návrh neprojednala. Premiér Andrej Babiš (ANO) později v televizi CNN Prima News zmínil, že by šéfa žalobců mohla jmenovat až nová vláda po volbách, jak žádala část opozice.
Lidové noviny dříve uvedly, že Babiš Střížovu nominaci odmítl a Benešové údajně řekl, že ji odvolá z funkce, pokud navrhne někoho ze Zemanova okolí. Premiér prosazoval, aby byl kandidát zvnějška soustavy státního zastupitelství, napsal deník.
„Pan premiér, pokud vím, hlasoval rovněž pro,“ řekla v pondělí Benešová. Výhrady podle ní plynuly spíše z toho, že kandidáta neznal. „Byl mu představen, měli tu čest se poznat v minulých dnech a pokud vím, nemá v současné době výhrady žádné,“ doplnila ministryně.
Babiš čelí trestnímu stíhání v kauze Čapího hnízda. Nejvyšší státní zástupce v prosinci 2019 po přezkumu stíhání v případu obnovil, bylo podle něj zastaveno nezákonně a předčasně.
První místopředseda opoziční ODS Zbyněk Stanjura na twitteru volbu nového šéfa žalobců kritizoval. „Vojenských prokurátorů se báli i komunisté a lampasáci. Jeden z nich se dnes, 32 let po listopadu 1989, stal nejvyšším státním zástupcem. Po volbách ho odvoláme,“ uvedl.
Podle Benešové ale Stříž opakovaně prošel všemi stupni různých prověrek. „Stal se prokurátorem v roce 1989 v únoru, takže těžko mohl něco spáchat za půl roku do sametové revoluce,“ dodala.