V uplynulých deseti letech se počty nemocných pohybovaly jen kolem pěti stovek ročně. Letos se černým kašlem nakazilo přes 36 tisíc lidí. Necelá tisícovka nakažených pak skončila v nemocnici.
„Musíme projít určitou dedoktorizací, ne všechno musí dělat doktor. Hlavně ať to dělá člověk, který to umí, ale nemusí mít titul MUDr,“ říká epidemiolog.
„Hlavním problémem v Číně je, že téměř neproběhlo očkování boostery. Až 40 procent čínské populace nad 80 let nemá posilující dávky,“ upozorňuje hlavní epidemiolog IKEMu Petr Smejkal.
Covid začal nezvykle nabírat na síle už v letních měsících. Podle šéfstatistika Duška je důvodem nová varianta omikronu, která je mnohem nakažlivější než předchozí, ale za to má mnohem lehčí průběh.
Čísla nakažených covidem celosvětově padají. U nás velmi pomalu, ale padají také. Vypadá to, že léto bude zase velmi radostné a bez koronaviru. Otázka je, co se chystá na podzim.
„Otevřít jsme mohli už před několika týdny a rozhodně to můžeme udělat teď,“ míní ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Zdeněk Hostomský. Epidemiolog Petr Smejkal nesouhlasí.
Odborníci nejprve doporučují opatření, která jsou levná a méně omezující, tedy nošení respirátorů a více testování. V případě přetížení kapacit navrhují rozdávat lidem kvalitní antigenní testy zdarma.
„Žijeme v takových absurditách a všechno si tak komplikujeme, že nakonec shodíme úplně tu základní jednoduchou myšlenku. Žáci nemají při vyučování roušky,“ popisuje epidemiolog.
Pandemie, co se týká nově nakažených, je podle šéfa zdravotnických statistiků na vrcholu nebo i za ním. Varoval ale před „poměrně rizikovými hodnotami“ dalších klíčových pandemických ukazatelů.
Kabinet v demisi od pondělí zruší například uznávání testů při vstupu do restaurací, na hromadné akce nebo při využívání služeb. Epidemiologové soudí, že nová várka opatření nebude stačit.
Česko by mohlo od konce listopadu jako potvrzení o bezinfekčnosti uznávat jen očkování nebo prodělaný covid-19. Na kulturní, sportovní akce či do restaurací by nebylo možné jít s negativním testem.
Jsou i pro to, aby se museli očkovat pracovníci ve zdravotnictví, sociálních službách a školství. Epidemie bude podle nich trvat i příští rok, hrozí opět zahlcení nemocnic.
Nová poradní skupina se skládá z lidí z různého spektra s cílem dát dohromady jednotné názory a předejít tak roztříštěnosti. Má být k dispozici současné i příští vládě.
Odpověď mozku na zápach je podvědomá a velmi rychlá, popisují vědci. Čich je důležitý pro schopnost vyhnout se nebezpečí, někdy zřejmě i důležitější, než zrak nebo sluch.
„Myslím, že v regionech, kde je incidence 100 na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, to vhodné je. Bylo by dobré vysvětlit, že děti starší 12 let se také mohou očkovat,“ řekl Radiožurnálu Petr Smejkal.
Podle epidemiologa Petra Smejkala platí, že virus šíří hlavně neočkovaní, k nimž patří i mladší věkové skupiny. „Doufejme, že světové organizace schválí očkování u mladších 12 let,“ uvádí.
„Měření protilátek strašně nabobtnalo a je to v souvislosti s očkováním zbytečné. Není důvod očkování odkládat,“ řekl Radiožurnálu epidemiolog a vedoucí skupiny MeSES Petr Smejkal.
Experti se shodují, že po prázdninách by se opět mělo testovat ve firmách a školách, ale pouze dočasně. „Alespoň po dobu jednoho měsíce,“ popisuje viroložka a členka MeSES Ruth Tachezy.
Účastníci letních táborů, které trvají déle než týden, se podle současných vládních nařízení budou muset každých sedm dní testovat na covid. Test budou muset absolvovat i před odjezdem.
„Odhalení variant by mělo být u deseti procent všech pozitivních záchytů. Tam, zdá se, nejsme. A v této době je nejdůležitější, abychom varianty rychle odhalovali,“ míní epidemiolog Petr Smejkal.
Radu založil v lednu bývalý ministr Jan Blatný, setkávali se v ní odborníci a vládní i opoziční poslanci. Rada se sešla pětkrát, probírala očkovací strategii nebo povinné testování.
Minulou spolupráci se staronovým ministrem Vojtěchem hodnotí prorektor Univerzity Karlovy pozitivně. „Jako jediný ministr se mnou za poslední rok komunikoval. Odpovídal na maily, nechával si poradit.“
Virus by mohli ze zahraničí přivést například cestovatelé. Mutace se podle epidemiologa a šéfa skupiny MeSES Petra Smejkala budou množit hlavně v zemích s nízkou proočkovaností.