„Vycházeli jsme z plánů z roku 1768, které jsme našli v jednom námořním muzeu,“ vzpomíná Dvorský a dodává, že majitelem původní La Grace byl český korzár Augustin Heřman.
Plachetnici Charles W. Morgan na vodu poprvé spustili v roce 1841. Sloužila velrybářům 80 let a za tu dobu prorážela led u obou pólů, překonala nespočet bouří a navštívila stovky přístavů.
Ve Francii končí přehlídka největších historických plachetnic světa. A je to konec opravdu velkolepý – desítky lodí z různých koutů světa totiž po řece Seině míří k Atlantiku.
Dřevěná plachetnice Tres Hombres dováží z Martiniku BIO rum do Francie. Nepotřebuje přitom žádný motor ani palivo a vystačí si jen s větrem a mořskými proudy.
Pět týdnů se 25 nizozemských středoškoláků plavilo na plachetnici přes Atlantik, aby se dostali domů z Karibiku. Původně plánované letecké spojení z Kuby bylo kvůli pandemii koronaviru zrušeno.
Slavný závod jachet Volvo Ocean Race má zřejmě už svou druhou letošní oběť. John Fisher z Adelaide při plavbě z Nového Zélandu k Jižní Americe vypadl z paluby jachty.
Jachta Wild Oats XI přišla o rekordní deváté vítězství v proslulém závodu ze Sydney do Hobartu. Loď kapitána Marka Richardse dostala hodinovou penalizaci za nebezpečný manévr.
Populární závod plachetnic mezi Sydney a Hobartem je dramatický hned od startu. Okamžitě po vyplutí z přístavu v Sydney málem došlo ke kontaktu favorizovaných lodí Wild Oats a LDV Comanche.
Plachetnice Niké, se kterou v 70. letech obeplul celý svět český mořeplavec Konkolski, je k vidění v pražském Národním technickém muzeu. Ve své době s ní dokázal téměř nemožné.
Čeští a polští vědci už několik let spolupracují na výzkumu v nejrůznějších lokalitách Antarktidy. Teď jsou na polární expedici s námořní jachtou Selma Expeditions, která pluje pod polskou vlajkou. Kromě jiného chtějí letos polárníci vytvořit nový světový rekord, totiž dostat se do míst, kam ještě žádná jachta nedoplula.
Přes čtyřicet maket historických lodí se o víkendu plavilo na vodní nádrži Kristýna v Hrádku nad Nisou na Liberecku. Konal se tam Evropský pohár radiem řízených modelů historických plachetnic.
Student olomoucké univerzity Šimon Pelikán se chystá na historické plachetnici vyrazit na první etapu transoceánské výzkumné plavby, během níž má zkoumat lidskou psychiku.
Největší česká plachetnice brázdí právě vody Jónského moře. Při krátké zastávce na Korfu uspořádal její kapitán Jarda Vorel malý večírek pro českou komunitu žijící na ostrově. Ocelová plachetnice je dvoustěžní, disponuje 300 metry plachet, váží okolo 60 tun a je celá obložená dřevem.
Replika lodi, která brázdila moře v druhé polovině 17. století, byla spuštěna do vod Suezského průplavu. Parta nadšenců ji tu bude v nejbližších dnech zkoušet. ‚Zakladatelka‘ českého námořnictví by pak měla vozit i turisty.